Białystok

Białystok

parafia Miłosierdzia Bożego.

Bezpośrednio po otrzymaniu pozwolenia oraz po wykonaniu i zatwierdzeniu dokumentacji budowlanej przystąpiono do prac budowlanych. Pomimo trudnych warunków związanych z usytuowaniem placu pod budowę zespołu sakralnego na podmokłym gruncie oraz innych trudności napotykanych ze strony instytucji i osób nieprzychylnych kościołowi, z wielkim zaangażowaniem pokonywano wszelkie przeszkody i wznoszono zręby świątyni i równocześnie budynku katechetycznego.

We wrześniu 1986 r. został oddany do użytku budynek katechetyczny, natomiast 22 grudnia 1986 r. Bp Edward Kisiel poświęcił dolny kościół pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego przy ul. Radzymińskiej 1. Ze względu na to, że młoda parafia nie dysponowała mieszkaniami dla księży, mieszkali oni w wynajętych stancjach. 21 czerwca 1988 r. rozpoczęto budowę plebanii. W trakcie budowy tego obiektu, 24 czerwca 1990 r. Parafia p.w. Św. Rodziny została podzielona i powstała nowa Parafia p.w. Miłosierdzia Bożego obejmująca teren osiedla Białostoczek. Zbiegło się to z przywróceniem nauczania religii w szkołach, w związku z czym dotychczasowy budynek katechetyczny spełniał funkcję domu parafialnego, w którym przygotowano mieszkania dla księży, kancelarię, kuchnię i refektarz. Pozostałe pomieszczenia służyły jako sale spotkań dla grup parafialnych. W dalszym ciągu kontynuowano budowę górnego kościoła jako Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Aktualnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz kościoła. W planach jest budowa parkingu i domu pielgrzyma. 21 listopada 1993 r. J.E. Ks. Arcybiskup Stanisław Szymecki - Metropolita Białostocki, poświęcił obraz i umieścił relikwie Świętej Siostry Faustyny w dolnym kościele - obecnie są one umieszczone w przenośnym relikwiarzu.

Godnym uwagi jest fakt, iż w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego znajdują się relikwie Świętej Siostry Faustyny i doczesne szczątki Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki, którego proces beatyfikacyjny został zakończony na poziomie diecezjalnym. Zarówno parafia jak też archidiecezja modlą się oczekując ogłoszenia Sł. Bożego Ks. Michała BŁOGOSŁAWIONYM. Cechą charakterystyczną parafii, zarówno na jej nazwę oraz na obecność Sługi Bożego, jest kult Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego z Koronką, Msze św. składkowe do Miłosierdzia Bożego odbywają się we wtorki, czwartki i piątki o godz.18., w niedzielę po Mszy Św. o godz. 15.00, natomiast w pozostałe dni przed Mszą Św. wieczorną dla wszystkich czcicieli Miłosierdzia Bożego z naszego miasta. Główny odpust wspólnota parafialna przeżywa w drugą niedzielę wielkanocną ustanowioną jako Święto Miłosierdzia Bożego. Czterdziestogodzinne Nabożeństwo ku czci Najświętszego Sakramentu, odprawiane 27, 28 i 29 września, związane z dniem imienin Sługi Bożego ks. Michała, które przypada w święto św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała oraz ze wspomnieniem Św. Faustyny Kowalskiej 5 października. W 1997 r. w terminie przewidzianym na 40-godzinne Nabożeństwo, odbyły się misje parafialne jako etap przygotowania duchowego wspólnoty parafialnej na obchody Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 od Narodzenia Jezusa Chrystusa. Na zakończenie świętych misji rozpoczęła się peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego jako kolejny etap przygotowania rodzin naszej parafii na przeżywanie Wielkiego Jubileuszu objawienia się światu naszego Zbawiciela. 15 lutego każdego roku w kolejne rocznice śmierci Sługi Bożego ks. Michała Sopoćki jest odprawiana uroczysta Eucharystia o rychłą Jego beatyfikację.

dodane na fotoforum: