Białystok

Białystok

centrum ,Rynek Kościuszki./ w tle/Kościół Farny
Niewielki "Stary Kościół Farny" został zbudowany w latach 1617-1626. Do środka wchodzimy przez ozdobny portal. W barokowym ołtarzu znajduje się obraz "Wniebowzięcia NMP". Z prawej strony ołtarza widzimy: pomnik z czarnego marmuru poświęcony pamięci Stefana Mikołaja Branickiego i jego żony Katarzyny oraz nieco bliżej chóru gobelin poświęcony pamięci Izabeli z Poniatowskich Branickiej. Z lewej strony ołtarza ustawiono pomnik J.K. Branickiego oraz barokową ambonę. W połowie XIX w. mieszkańcy miasta rozpoczęli starania o wzniesienie nowego kościoła, jednak dopiero w 1899r. uzyskano od zaborczych władz cesarskich zezwolenie na wzniesienie jedynie "dobudówki" do małego barokowego kościółka. Wówczas rozebrano w nim prezbiterium i rozpoczęto budowę neogotyckiego kościoła.
Nowa część.
Konsekracji świątyni dokonano w 1905 r. Kościół zbudowany jest na planie krzyża łacińskiego, wnętrze jest trójnawowe z nawą poprzeczną. Od strony wejścia wznoszą się dwie wieże. Fasadę kościoła zdobią m.in. trzy portale. Na środkowym przedstawiono Ukrzyżowanego Chrystusa, nad bocznymi Chrystusa niosącego krzyż i scenę Zmartwychwstania. Drewniany neogotycki ołtarz główny został wzniesiony przez Wincentego Barańczaka w 1915r. Rzeźby ołtarza ukazują Wniebowzięcie Najświętszej Marii Manny, natomiast płaskorzeźby w jego bocznych częściach przedstawiają m.in. sceny Zwiastowania, Nawiedzenia, Narodzin i Ofiarowania. W nawie znajduje się obraz z rzeźbą Ukrzyżowanego, natomiast w lewej ołtarz z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. W chórze nad kruchtą umieszczono organy o 42 głosach i 2500 piszczałkach. Nad nimi widzimy witraż przedstawiający św. Cecylię grającą na organach.

dodane na fotoforum:

jozef41

jozef41 2009-08-19

super zdjęcie,nigdy tam nie byłem.

moro60

moro60 2009-08-30

Ładnie rozsławiasz stolicę naszego regionu. Jeszcze nie widzialam rynku po przebudowie, muszę koniecznie się tam wybrac. Pozdrawiam.

abi11

abi11 2009-09-03

Róg ul. Sienkiewicza i ul. Rynek Kościuszki. Kamienica dworska wybudowana około 1731 roku, mieszkało w niej małżeństwo Korbutów zajmujące się tapicerstwem, obecnie jest tu restauracja Astoria z=004

abi11

abi11 2009-09-03

Kamienice Izaaka Zabłudowskiego (przy skrzyżowaniu ul. Lipowej i Sienkiewicza)

Po lewej stronie ul. Sienkiewicza, od strony wjazdu z ul. Lipowej, znajdowała się dziś nieistniejąca (spalona w czasie wojny) kamienica Pod Łosiem, w której zatrzymywali się dostojni goście odwiedzający Białystok i gdzie odbywały się "lepsze rozrywki miejskie" - bale i występy, zaś po prawej - zachowana do dziś kamienica dworska, obecnie Astoria. Nazwa dzisiejszej restauracji wywodzi się od zniekształconego słowa "austeria" (z wł. "osteria"), czyli karczma, zajazd. Obie kamienice były własnością Izaaka Zabłudowskiego, uchodzącego za pierwszego żydowskiego mi-lionera w Rosji (od 1807 roku Obwód Białostocki był częścią Cesarstwa Rosyjskiego).

Izaak Zabłudowski
W I połowie XIX wieku Izaak Zabłudowski był jednym z najbogatszych kupców białostockich. W 1834 roku ufundował synagogę Chorszul (Chóralną), która znajdowała się przy dzisiejszej ul. Białówny. W 1864 roku do rodziny Zabłudowskich należało ...

abi11

abi11 2009-09-03

należało aż 9 spośród "najlepszych domów w mieście", m. in. kamienica Pod Łosiem (późniejsza Resursa Obywatelska) i kamienica dworska.

dodaj komentarz

kolejne >