Supraśl

Supraśl

Zmierzch Rzeczypospolitej towarzyszyl zmierzchowi tloczni supraskiej, w 1804 r. sprzedano warsztat typograficzny drukarzowi z Bialegostoku Johannowi Appelbaumowi. Spory finansowe ciagnely sie kilka lat i ostatecznie przeszedl w posiadanie kolejnego drukarza z Bialegostoku - Zyda Aarona.

Przy klasztorze supraskim od 1710 r. dzialala papiernia, choc ze wzgledu na niewystarczajaca produkcje sprowadzano papier takze z innych miejscowosci. Papier supraski w I polowie XVIII w. znaczony byl filigranem z herbem Dabrowa.

Z 1764 r. pochodzi wiadomosc o dzialajacej tu giserni i pracujacej na potrzeby drukarni introligatorni.

W dziejach kultury slowianskiej duza role odegrala bogata biblioteka klasztorna wyposazona w cenne zabytki rekopismienne ze slynnym Kodeksem Supraskim z XI w. (Mineja Czetia). Jest to jeden z najwspanialszych zabytków pismiennictwa cyrylickiego w jezyku slowianskim. Znajdowaly sie tam takze cenne druki cyrylickie, a takze publikacje polskie, lacinskie, francuskie, niemieckie, czeskie. W polowie XVI wieku libraria zakonna miala ponad 200 woluminów, a w 1836r. liczyla juz 1862 woluminy.

Po upadku Rzeczpospolitej i kasacie w 1839 r. Unii Brzeskiej przez wladze carskie, klasztor Bazylianów przejety zostal przez Cerkiew prawoslawna. Od tego czasu, utozsamiany przez miejscowa spolecznosc z zaborca, egzystowal na marginesie dynamicznie rozwijajacego sie miasta.. Trwalo takze stopniowe ogalacanie klasztoru z nagromadzonych w nim dóbr kultury, zakonczone wywiezieniem biblioteki w r. 1876 do Wilenskiej Biblioteki Publicznej - lacznie 1109 woluminów oraz 191 pozycji klasztornego archiwum. Czesc dokumentów i ksiag pozostala jednak na miejscu. Do poczatków XX w. prawoslawni zakonnicy zgromadzili ponownie 982 pozycji bibliotecznych oraz 687 archiwalnych. W 1915 r. prawoslawni mnisi opuscili wraz z wojskiem rosyjskim Suprasl, wywozac najcenniejsze przedmioty. Resztka biblioteki ulegla rozproszeniu..

W 1918 r. po odzyskaniu przez Polske niepodleglosci, wladze przekazaly swiatynie i klasztor Kosciolowi rzymskokatolickiemu. Salezjanie prowadzili w nim osrodek wychowawczy dla sierot. Po 17 wrzesnia 1939 r. swiatynie Zwiastowania NMP zdewastowaly wojska sowieckie, a w 1944 r. zostala zburzona przez wycofujace sie oddzialy niemieckie.

Przez wiele lat nie bylo ani woli ani mozliwosci jej odbudowy. Dopiero w 1984 r. wladze komunistyczne pozwolily Polskiemu Autokefalicznemu Kosciolowi Prawoslawnemu rozpoczac rekonstrukcje swiatyni Zwiastowania NMP. Obecnie pomimo prowadzonych prac remontowych, Suprasl powoli staje sie waznym osrodkiem religijnym i miejscem pielgrzymek wyznawców prawoslawia.

dodane na fotoforum:

barbure

barbure 2009-08-21

czy to jakiś zameczek

dodaj komentarz

kolejne >