B I A Ł Y S T O K

B I A Ł Y S T O K

1 sierpnia o godz. 17, jak każdego roku, w Białymstoku oraz innych miejscowościach woj. podlaskiego zabrzmiały syreny upamiętniające kolejną rocznicę "Godziny W". Wojewoda Podlaski, Maciej Żywno wziął udział w uroczystych obchodach 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Odbyły się one pod pomnikiem Żołnierzom Armii Krajowej przy ul. Kilińskiego w Białymstoku. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Prezydent Miasta Białegostoku, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz przedstawiciele służb mundurowych. Wspominano dramatyczne wydarzenia sprzed 65 lat, które na trwałe wpisały się w historię naszego kraju. Następnie uczestnicy uroczystości – w tym Wojewoda Podlaski Maciej Żywno – złożyli wiązanki i wieńce pod pomnikiem AK.

dodane na fotoforum:

abi11

abi11 2009-09-23

w pobliżu był ;;– jedna z najbardziej reprezentacyjnych budowli przedwojennego Białegostoku. Mieścił się w samym centrum miasta, na rogu ulic Niemieckiej i Instytuckiej pod numerem 680a (obecnie Kilińskiego i Pałacowa), pomiędzy pałacem Branickich, a pałacykiem gościnnym.

abi11

abi11 2009-09-23

Wygląd hotelu ;

W założeniu gmach hotelu miał nawiązywać swoim wyglądem do secesji, w efekcie powstał jednak budynek neobarokowy z elementami eklektyzmu.

Budynek składał się z czterech kondygnacji nad ziemią, oraz jednej podziemnej, pomiędzy którymi można było się poruszać przy pomocy drewnianych wind (pierwszych w mieście), osobowej dla gości i towarowej dla personelu.

W części podziemnej znajdowała się między innymi sala bilardowa, piwiarnia, przechowalnia bagaży, sejfy oraz kotłownia. Na parterze oprócz recepcji zlokalizowano kawiarnię, centralę telefoniczną, kino "Gryf", bank i zakład fryzjerski. Na piętrze znajdowała się restauracja z obszernymi balkonami oraz apartamenty gościnne. Dwa pozostałe piętra były przeznaczone wyłącznie na pokoje.

Hotel dysponował 50 pokojami wyposażonymi w bieżącą ciepłą i zimną wodę, telefony oraz centralne ogrzewanie. Na ścianach wisiały reprodukcje znanych malarzy, oświetlenie zapewniały ciężkie, mosiężne lampy. Zlokalizowane na pierwszym...

abi11

abi11 2009-09-23

W 1912 r. Towarzystwo Akcyjne Ritz z pomocą finansową Petersbursko-Tulskiego Banku Ziemskiego rozpoczęło budowę gmachu hotelu. Uroczyste otwarcie odbyło się 1 lipca 1913 r.

Do 1915 r. w hotelu własny apartament miał pułkownik armii carskiej Mikołaj Kawelin. Od jego imienia pochodzi nazwa rzeźby psa Kawelina (obecnie rekonstrukcja znajduje się w Parku Planty).

Następnie, podczas I wojny światowej pokoje Ritza zajmowane były przez dowództwo stacjonujących na terenie białostoczyzny wojsk niemieckich.

Po 1919 r. w budynku hotelu planowano umieścić Urząd Miejski, na planach się jednak skończyło.

W latach międzywojennych wnętrza Ritza wielokrotnie wykorzystywano jako miejsce organizacji różnego rodzaju uroczystości. Ważnym dla prestiżu był pobyt w hotelu marszałka Józefa Piłsudskiego w 1919 roku. Gościli tam również między innymi Aleksander Wertyński, Pola Negri, Hanka Ordonówna, Stanisław Przybyszewski, Marszałek Edward Rydz-Śmigły, książę Feliks Jusupow (późniejszy zabójca Rasp...

abi11

abi11 2009-09-23

książę Feliks Jusupow (późniejszy zabójca Rasputina) oraz ostatni premier II RP – Felicjan Sławoj Składkowski.

W 1944 roku wycofujące się z miasta wojska niemieckie podpaliły hotel, którego nigdy już nie odbudowano. Jego fundamenty nowe władze kazały wysadzić w powietrze kilka lat po zakończeniu wojny.

dodaj komentarz

kolejne >