12 maja - Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

12 maja - Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek

Wszystkim Pigułom wszystkiego najlepszego:)

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek jest świętem obchodzonym również przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization). Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki został ustanowiony decyzją Międzynarodowej Rady Pielęgniarek na Kongresie w Meksyku w 1973 roku.

Data święta pielęgniarek nie została wybrana przypadkowo - 12 maja przypada rocznica urodzin Florence Nightingale, która była prekursorką nowoczesnego pielęgniarstwa.

Florence Nightingale (12.05.1820-13.08.1910) urodziła się we Florencji, w zamożnej, arystokratycznej rodzinie angielskiej. Otrzymała wszechstronne wykształcenie. W wieku 25 lat wprawiła rodziców w przerażenie, prosząc o zgodę na naukę pielęgniarstwa w szpitalu w Salisbury. Nieprzychylność rodziców była zrozumiała; w tamtych czasach pielęgniarstwem trudniły się (nie licząc zakonnic) głównie kobiety z marginesu społecznego; warunki pracy były zaś tak ciężkie, że angielskie sądy chętnie zamieniały karę więzienia na pracę w szpitalu. Rodzice, chcąc wpłynąć na zmianę decyzji wysłali ją w długą, zagraniczną podróż, którą Nightingale wykorzystała, aby poznać szpitale i pracę pielęgniarek w różnych szpitalach.. W 1850 roku odbyła 4-miesięczny kurs pielęgniarski dla diakonis protestanckich, potem praktykowała w kilku szpitalach. W 1852 roku zrezygnowała z małżeństwa i została przełożoną zakładu dla chorych dam z towarzystwa. W 1854 r. gdy wybuchła wojna krymska i z frontu napływały wieści o skrajnie złych warunkach panujących w angielskich szpitalach polowych, Nightingale za własne pieniądze zakupiła potrzebne leki i środki opatrunkowe, zebrała 38 ochotniczek i udała się na front. W przepełnionym szpitalu w Skutari zastała brud, epidemie tyfusu i dyzenterii. Śmiertelność sięgała 42%.
W ciągu 2 miesięcy Florence poprawiła warunki sanitarne, zorganizowała kuchnię i pralnię szpitalną. Efektem było zmniejszenie śmiertelności do 2%. W 1856 roku powróciła do Anglii jako bohaterka narodowa.
Wdzięczni żołnierze wraz z rodzinami zebrali fundusze, dzięki którym w 1860 r. Nightingale mogła założyć pierwszą świecką szkołę pielęgniarek, przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie.
Dwie najważniejsze zasady funkcjonowania szkoły brzmiały:

- pielęgniarki powinny być technicznie wyszkolone w specjalnie do tego celu zorganizowanych szpitalach;

- pielęgniarki powinny mieszkać w internatach, aby można było czuwać nad ich moralnością.

mathes

mathes 2010-05-12

Więc wszystkim Pigułeczką Strzykawką i ogółem Pielęgniarkom wszystkiego co najlepsze... życzęęęę !!
Ładne zdjątko!

doka8

doka8 2010-05-12

zdrowie Agi - przyszłej pigułeczki :)

enigma

enigma 2010-05-15

a ja życzę żeby w końcu zostały nasze pielęgniarki w pełni docenione :)

(komentarze wyłączone)