[32087201]

Zespół klasztorny kamedułów w Wigrach.

Zespół klasztorny pokamedulski w Wigrach należy do najcenniejszych zabytków Suwalszczyzny. Położenie na naturalnym wzgórzu na półwyspie oblanym wodami jeziora Wigry jest malownicze i wyjątkowo prezentuje się wśród przyrody Wigierskiego Parku Narodowego.
W 1667 roku król Jan II Kazimierz Waza nadał wyspę z okolicznymi jeziorami i terenami puszczańskimi zakonowi kontemplacyjnemu o twardej regule, którzy zachowywali bezwzględne milczenie i surowy post. Założyli oni pierwsze wsie, osadzili w nich ogrodników, rzemieślników a jednocześnie rozpoczęli na szeroką skalę eksploatację bogactw puszczańskich. Uzyskane dochody pozwoliły im na wzniesienie w latach 1685 - 1745 szeregu budynków, najpierw gospodarczych, potem domków pustelniczych (eremów), wieży zegarowej, a wreszcie barokowego kościoła. Dobra kamedułów w Wigrach należały do najbogatszych w Europie.
Po trzecim rozbiorze skonfiskowano je, a w 1800 roku wypędzono zakonników z klasztoru, którzy przenieśli się na podwarszawskie Bielany. W czasie I i II wojny światowej dobra kamedulskie bardzo ucierpiały. Od roku 1958 trwa rekonstruowanie budynków na wzgórzu poklasztornym w oparciu o badania archeologiczne i architektoniczne oraz na podstawie materiałów ilustracyjnych z XIX wieku. W klasztorze w latach 1975-2010 mieścił się Dom Pracy Twórczej Ministerstwa Kultury i Sztuki. Obecnie obiekt ponownie wrócił we władanie kościoła. W dawnych eremach znajdują się pokoje gościnne i apartamenty, które można odpłatnie wynajmować. Na terenie klasztoru można zwiedzić Apartamenty i Kaplicę Papieską, Krypty w Kościele, Wieżę Zegarową, Wystawy. W kościele odbywają się koncerty chorału gregoriańskiego.

(komentarze wyłączone)