Kruszwica...

Kruszwica...

W 1998 r. w Pałacyku przy ul. Piasta 3 w pobliżu Mysiej Wieży otwarta została Ekspozycja Archeologiczna przedstawiającą plon wykopalisk prowadzonych na terenach nadgoplańskich.

Wystawa ukazuje w porządku chronologicznym dzieje Nadgopla i Kruszwicy począwszy od okresu młodszej epoki kamienia (4 500 r. p.n.e.), kiedy to pierwsi rolnicy założyli swe siedziby. Jedną z takich osad odkryto w pobliskich Pieckach.
Ciekawymi zabytkami są pochówki z młodszej epoki kamienia: kobiety (ok. 4 000 r.p.n.e.) i chłopca (ok. 2 500 r.p.n.e.) przeniesione w całości wraz z podłożem.

Szczególnie bogate odkrycia archeologiczne wiążą się ze schyłkiem epoki brązu i wczesną epoką żelaza. Wówczas to na Ostrowie Rzępowskim powstał potężny gród, a nad brzegami Gopła wiele współczesnych mu osad wiejskich. Wyglądem zbliżony był do sławnego grodu biskupińskiego. Z tych czasów pochodzą prezentowane w Ekspozycji naczynia gliniane, kościane grociki strzał, ozdoby brązowe oraz bryłka bursztynu.

W Ekspozycji znajdują się również przedmioty dokumentujące fakt, iż przez tereny nadgoplańskie przebiegał słynny szlak bursztynowy, którym podążali kupcy z ziem Cesarstwa Rzymskiego nad Bałtyk po ówczesne "złoto Północy". Z miejscowymi osadnikami wymieniali różne przedmioty, takie jak choćby - monety, naczynia brązowe i srebrne, broń, ozdoby. W Ekspozycji prezentowana jest kolekcja naczyń.

Niezwykle interesującym eksponatem jest tzw. lakprofil - ścian wykopu archeologicznego z grodu kruszwickiego. Są to różnorodnie zabarwione warstwy układające się na sobie, powstałe w różnych okresach. Najniżej zalegają najstarsze, najwyżej najmłodsze z czasów istnienia murowanego zamku.

dodane na fotoforum:

flossy

flossy 2011-08-30

W pieknym pałacyku znajduje się ta ekspozycja...super opis i kadr:)

jaworr

jaworr 2011-08-30

Pięknie pokazane i opisane..:)

(komentarze wyłączone)