popołudnie na rynku staromiejskim w Toruniu....

popołudnie na rynku staromiejskim w Toruniu....

Flisak to nie tylko bohater znanej toruńskiej legendy, ale także symbol związku miasta z Wisłą, która niczym Nil dla Egiptu był źródłem dostatku jego mieszkańców. W 1826 roku otwarto w Toruniu główny urząd celny i miasto stało się docelowym portem dla polskich flisaków. Zostawiali oni tu swoje drewniane tratwy i po odpoczynku we flisaczej gospodzie na Rynku Staromiejskim pod numerem 5 wracali do rodzinnych domów. W obrazie miasta wyrył się na trwałe obraz odpoczywającego i nierzadko muzykującego flisaka.
Pomnik przedstawia znanego z miejskiej legendy flisaka o imieniu Iwo. Przykładem obecności flisaków w Toruniu może być jedyny, zwany flisaczym, zegar katedry świętych Janów – jest on zwrócony w stronę rzeki, nie w stronę centrum miasta

Pierwotnie Fontanna Flisaka była ozdobą dziedzińca Ratusza Staromiejskiego. Uroczyste odsłonięcie monumentu nastąpiło 28 czerwca 1914 roku. Niestety w czasie okupacji hitlerowskiej, podczas drugiej wojny światowej w 1943 roku fontanna została zdemontowana przez Nazistów. Dopiero po wojnie figurka grającego na skrzypcach flisaka znów ujrzała światło dzienne. Umieszczono ją na środku stawu w parku przy Placu Rapackiego. Po wielu latach flisak zakończył swoją wędrówkę po Toruniu. Znów stał się częścią fontanny i odzyskał swoją "żabią publiczność". Oglądać go można na dzisiejszym miejscu na Rynku Staromiejskim. Tak jak według legendy wygrywający flisackie melodie młodzieniec wędrował przez Toruń, tak jego rzeźbiony odpowiednik odbył wędrówkę po mieście, zanim zajął swoje dzisiejsze miejsce na rynku.

dodane na fotoforum:

kazia53

kazia53 2011-09-05

Tez go fotografowałam :-)

(komentarze wyłączone)