moje miasto...kawałek historii Inowrocławia   4/6

moje miasto...kawałek historii Inowrocławia   4/6

Gmach poczty przy ul. Królowej Jadwigi zbudowano w 1885 r. ale agendy królewskiej poczty działały w Inowrocławiu jeszcze wcześniej, nawet w czasach saskich w XVIII w., ale urzędowe pomieszczenia wynajmowano dla niej w prywatnych domach przy głównych ulicach. Działalność poczty w tamtym okresie opierała się głównie na jeździe dyliżansów. Urząd Poczty (Postamt) za ich pośrednictwem utrzymywał stałą łączność ze stolicą prowincji - Poznaniem i stolicą rejencji - Bydgoszczą oraz - rzecz jasna - z posterunkami pocztowymi we wszystkich mniejszych miastach leżących na tych traktach. Znana jest też stała trasa dyliżansu, jaki co najmniej od 1776 r. kursował z Inowrocławia do Pakości, a dalej przez Szubin docierał aż do Nakła.
Ruch pocztowy uzależniony był od rangi trasy i aktualnych potrzeb: inny dyliżans kursował do Poznania, a inny ma się rozumieć do naszej pobliskiej Pakości. Dyliżansami królewsko-pruskiej poczty kierowali pocztylioni, którzy oprócz pakietów przesyłek listowych i eszelkich innych pakunków mogli w podróż zabierać również pasażerów. Dyliżanse słynęły z nadzwyczajnej punktualności i dyspozycyjności. Czesław Sikorski pisał w swojej "Encyklopedii wiedzy o zabytkach", że nigdy nie spóźniał się dyliżans, który sprzed gmachu poczty na "Królówce" wyruszał o godzinie drugiej w nocy do Bydgoszczy, a stamtąd w drogę powrotną odjeżdżał o godzinie ósmej rano. Kiedy dyliżans docierał do celu, to pocztylioni obwieszczali ten fakt głośnymi sygnałami trąbki.

Nowy etap w dziejach poczty inowrocławskiej związany był z uruchomieniem linii kolejowej, która połączyła miasto z Poznaniem i Bydgoszczą (1872 r.), z Toruniem (1873 r.) i z Rogoźnem Wielkopolskim oraz otwarciem linii lokalnej do Kruszwicy (1889 r.).

dodane na fotoforum:

alaw52

alaw52 2012-03-12

te drzwi zachęcają do wejścia.......

kirena

kirena 2012-03-12

No proszę jak się rozwijała nasza cywilizacja.Ciekawie opisujesz to Alicjo.A ta brama jest piękna...

kazia53

kazia53 2012-03-12

Piekne wejscie, wspaniałe zdobienia i tylko ta kartka...

kazia53

kazia53 2012-03-12

Re: Ale, to nie do Ciebie, to do Urzędników było... powinien byc zakaz wieszania ogłoszeń na zabytkowych obiektach. Sa tablice ogłoszeniowe nawet na zewnatrz

jaworr

jaworr 2012-03-12

Teraz są takie udogodnienia, a pocztowe usługi słabe, bo listy czasem dochodzą z wielkim opóźnieniem...:)

flossy

flossy 2012-03-13

ciekawy opis i pi ekne zdobnictwo

(komentarze wyłączone)