[31952043]

Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni...

Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni skupia zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego przeniesione z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Muzeum tworzy 38 obiektów rozmieszczonych w pięciu sektorach: małomiasteczkowym, wyżynnym, dworsko-folwarcznym, budownictwa świętokrzyskiego i terenów lessowych.


Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni

Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni skupia zabytkowe obiekty budownictwa drewnianego przeniesione z różnych miejscowości regionu świętokrzyskiego. Muzeum tworzy 38 obiektów rozmieszczonych w pięciu sektorach: małomiasteczkowym, wyżynnym, dworsko-folwarcznym, budownictwa świętokrzyskiego i terenów lessowych.

Więcej...
Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni powołano w 1976 roku, a zaczęło funkcjonować od 1977 roku. Jest realizacją założeń naukowych etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Jego zamierzeniem było odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Na terenie o powierzchni 65 ha zgromadzono 38 obiektów, które obrazują układ przestrzenny wsi: kształt zagród, ogrodzenia, małą architekturę. W niemal każdej chałupie możemy podglądnąć, jak wyglądał kiedyś warsztat pracy tradycyjnego rzemieślnika, na przykład: stolarza, gonciarza czy plecionkarza. Pejzaż wiejski, zbliżony do tego z XVIII i XIX wieku uzupełniony jest obiektami przemysłu wiejskiego, takimi jak wiatraki i kuźnia, budynkami użyteczności publicznej (np.: szkoła, sklep), zabudowaniami dworsko-folwarcznymi, a także obiektami sakralnymi – takimi jak kościół i kapliczki. Dopełnieniem architektury drewnianej jest wspaniała przyroda i tradycyjne formy zieleni – m.in. przydomowe ogródki, które otaczają poszczególne grupy obiektów i oddzielają je od siebie. Wszystkie te elementy wzmagają wrażenie autentyczności i sprawiają, że zwiedzający mogą poczuć się tak, jakby znaleźli się w innej epoce. To dlatego Muzeum Wsi Kieleckiej może być atrakcyjnym miejscem nie tylko na niedzielne spacery. Jego niezwykłą scenerię należałoby polecić wszystkim tym, którzy chcieliby zaaranżować tu sesję zdjęciową, pragnęliby w drewnianym kościółku wziąć ślub czy w osiemnastowiecznym spichlerzu ze Złotej zorganizować przyjęcie weselne z noclegiem w specjalnie przygotowanym do tego celu zabytkowym ośmioraku przeniesionym z Rudy Pilczyckiej.

Park Etnograficzny w Tokarni jest stale rozbudowywany. Ogromny teren przepięknie położony w dolinie Czarnej Nidy sprzyja planom rozwojowym. W ostatecznym kształcie muzeum ma liczyć 120 obiektów. Obecnie najnowszym nabytkiem jest plebania z Goźlic, znajdująca się w sektorze budownictwa małomiasteczkowego. W niedalekiej przyszłości ma zostać ona zaadoptowana do celów wystawowych i edukacyjnych. W najbliższym czasie planuje się także: rozbudowę ekspozycji sektora małomiasteczkowego, postawienie na terenie muzeum „nowej” karczmy, hotelu, sali konferencyjnej oraz przystani kajakowej nad rzeką i amfiteatru.

Park Etnograficzny w Tokarni warto odwiedzać przez cały rok, ponieważ każda pora roku nadaje temu miejscu niepowtarzalną aurę. Jednak szczególnie interesujący jest ten uroczy zakątek podczas jednej z cyklicznych imprez folklorystycznych, takich jak: Świętokrzyski Jarmark Folklorystyczny, Święto Chleba, czy Hubertus Świętokrzyski. Ponadto kieleckie muzeum jest doskonałym miejscem na organizację różnego rodzaju spotkań, sympozjów i imprez. Muzeum oferuje nie tylko lekcje muzealne i wynajem sal na różnego rodzaju okazje, ale także organizuje kuligi, spotkania biesiadne i wesela, na których podawane są tradycyjne regionalne potrawy.

dodane na fotoforum:

mondia

mondia 2016-08-25

Piękne hortensje...

eewaa55

eewaa55 2016-08-25

Kwiaty w pełnym rozkwicie:)

maniek1

maniek1 2016-08-25

Piékne fotki:)

gina32

gina32 2016-08-25

Pozdrawiam.;)

alola11

alola11 2016-08-26

dziękuję Ulubieni

mery50

mery50 2016-08-26

Ładna hortensja bukietowa.

rycho2

rycho2 2016-08-27

super

awangar

awangar 2016-08-29

Śliczny bukiecik....:)

(komentarze wyłączone)