Syrakuzy - park archeologiczny

Syrakuzy - park archeologiczny

Syrakuzy leżą we wschodniej części Sycylii, a swą historią sięgają do VIII wieku p.n.e. Niegdyś miasto składało się z pięciu dzielnic: Achradine - gdzie mieściła się świątynia Zeusa, Tyche - tu znajdowała się świątynia tejże właśnie bogini, Neapolis - w nim wybudowano największy teatr na Sycylii, Epipolai oraz wyspę Ortygia, która mieściła silnie obwarowane Akropolis i pałac tyranów. Po dziś dzień zachowały się ruiny teatru i amfiteatru, a katedra to nieco przebudowana świątynia Minerwy.
Syrakuzy to ojczyzna Archimedesa, jednego z najwybitniejszych fizyków i matematyków wszechczasów. Archimedesa najczęściej kojarzymy ze słynną frazą: „Eureka !" (co znaczy z greckiego: „znalazłem"), którą wykrzykiwał biegając nago po ulicach, po tym jak wchodząc do wanny pełnej wody sformułował prawo wyporu, nazwane potem jego imieniem. W trakcie II wojny punickiej skonstruowane przez niego maszyny wojenne (wyrzutnie, katapulty, wciągarki linowe, zwierciadla wklęsłe) pomogły Syrakuzyjczykom przedłużyć oblężenie miasta o całe 2 lata. Ostatecznie wojskom rzymskim udało się zdobyć Syrakuzy, co niestety i Archimedes przypłacił życiem.
Dzisiaj Syrakuzy są jednym z najważniejszych miast na Sycylii - to kolebka handlowa, kulturowa i turystyczna, z której w każdej chwili można "wyskoczyć" do sąsiadującej Katanii czy Taorminy.