Kulaszne - cerkiew św. Michała Archanioła

Kulaszne - cerkiew św. Michała Archanioła

Pierwszą cerkiew postawiono we wsi najprawdopodobniej w XVI wieku. Kolejna wzmiankowana pochodziła z 1761 roku. Ostatnia, drewniana cerkiew greckokatolicka p.w. Michała Archanioła została zbudowana w 1901, 1906 bądź 1912 (wg różnych źródeł).
Ta zbudowana na początku XX wieku cerkiew była trójdzielna (pozornie dwudzielna), każdą z trzech części nakrywał osobny dach kalenicowy, zwieńczony baniastym hełmem. Reprezentowała typ północno-wschodni cerkwi łemkowskiej w wariancie bezwieżowym (powszechnie: wschodniołemkowski, podobnie jak pobliskie cerkwie w Rzepedzi oraz Turzańsku). Nawa i prezbiterium połączone, o tej samej wysokości, od zachodu przedsionek.

Po 1947 roku świątynię użytkowali katolicy obu obrządków. Od 1949 roku pełniła ona funkcję filialnego kościoła rzymskokatolickiego i filialnej kaplicy greckokatolickiej. Otoczona była wieńcem starych drzew, co widać na powyższym zdjęciu. W 1974 roku świątynię strawił pożar. Odbudowano ją jako kościół rzymskokatolicki o nowoczesnej sylwetce.

W trzydzieści lat po pożarze rozpoczęła się budowa nowej cerkwi. W 2004 roku tego zadania podjęła się greckokatolicka parafia Opieki Najświętszej Maryi Panny w Komańczy, której proboszczem jest ks. Andrzej Żuraw. Nową cerkiew wzniesiono nieopodal miejsca, gdzie znajdowała się pierwotna świątynia greckokatolicka. Zaprojektował ją inż. Bogdan Jezierski. Usytuowano ją obok cmentarza, mniej więcej w połowie serpentyn.

Konsekracja cerkwi p.w. Michała Archanioła odbyła się 15 lipca 2006 roku. W uroczystościach wzięło udział kilkunastu kapłanów greckokatolickich z Polski i ze Słowacji.