KRAKÓW....KOŚCIÓŁ NA SKAŁCE....

KRAKÓW....KOŚCIÓŁ NA SKAŁCE....

Wielowiekowa tradycja sprawiła, że kościół na Skałce kojarzony był od zawsze z męczeńską śmiercią krakowskiego biskupa Stanisława ze Szczepanowa, którą dostojnik poniósł w 1079 r. wyniku konfliktu z królem Bolesławem Śmiałym. Wkrótce potem monarcha został wypędzony z kraju, a osoba biskupa stała się obiektem kultu. Jego grób początkowo znajdował się w kościele na Skałce, wkrótce jednak przeniesiony został do wawelskiej katedry, gdzie gromadził tłumy pielgrzymów.

Dzisiejszy kościół na Skałce jest prawdopodobnie trzecim z kolei, jaki stanął w tym miejscu. Pierwotną romańską rotundę przebudowano na modłę gotycką z fundacji Kazimierza Wielkiego w XIV w. Ten kościół zaś zniszczył najazd Szwedów w połowie XVII w. Ostateczny wygląd obecnego kościoła (wzniesionego w latach 1740-1762), w tym także monumentalne dwubiegowe schody prowadzące do wnętrza świątyni, zawdzięczamy warszawskiemu architektowi Antoniemu Solariemu. Z kościołem połączony jest klasztor oo. Paulinów, sprowadzonych do Krakowa przez historyka Jana Długosza.

Wewnątrz kościoła, w ołtarzu kaplicy św. Stanisława możemy zobaczyć pień, na który w momencie śmierci padły krople krwi biskupa. Na ścianie kaplicy, za szklanym oculusem zachowały się resztki kamiennych stopni ołtarza, na których rozsierdzony król miał zabić męczennika.
Ważnym miejscem kultu biskupa stała się położona obok kościoła sadzawka. Według jednej z wersji legendy to do niej orły przeniosły poćwiartowane zwłoki biskupa, które cudownie zrosły się. Z końcem XVII w. sadzawkę obudowano i ogrodzono, a na jej środku stanął barokowy posąg świętego męczennika. Tutejsza woda miała wedle wierzeń posiadać właściwości lecznicze, szczególnie zbawienne dla chorób oczu i skóry.

Co roku w pierwszą niedzielę po 8 maja (czyli po święcie św. Stanisława) wierni, niosąc relikwie biskupa i innych świętych, przemierzają trasę z Wawelu na Skałkę. Tradycja ta sięga czasów kanonizacji biskupa, czyli 1253 r. Także polscy królowie w przeddzień koronacji pielgrzymowali na Skałkę. Była to forma pokuty za czyn Bolesława Śmiałego.

Z końcem XIX w. pod kościołem urządzono według projektu nestora krakowskich architektów Teofila Żebrawskiego kryptę, w której mieli spocząć Polacy zasłużeni dla kultury narodowej. Tak powstała Krypta Zasłużonych.

W 1880 r., w 400 rocznicę śmierci, odbył się tu ponowny pogrzeb Jana Długosza. Rok później z cmentarza Rakowickiego przeniesiono do Krypty szczątki poety i etnografa Wincentego Pola oraz literata i tłumacza Lucjana Siemieńskiego. W latach następnych pochowano tu pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego
(1887 r.), poetów Teofila Lenartowicza (1893 r.) i Adama Asnyka (1897 r.), malarza Henryka Siemiradzkiego (1902 r.) oraz dramaturga i malarza Stanisława Wyspiańskiego (1907 r.). W okresie międzywojennym złożono tu szczątki malarza Jacka Malczewskiego (1929 r.) oraz kompozytora Karola Szymanowskiego (1937 r.). Po ostatniej wojnie miały tu miejsce pogrzeby: aktora Ludwika Solskiego (1954 r.) i pochowanego bez zgody ówczesnych władz miasta matematyka i astronoma Tadeusza Banachiewicza (1955 r.). Ostatni pochówek na Skałce - noblisty Czesława Miłosza w 2004 r. - zgromadził tysiące wiernych.
W sąsiedztwie Skałki podziwiać możemy nieźle zachowany XIV-wieczny mur obronny dawnego miasta Kazimierza z łamanego, wapiennego kamienia.

dodane na fotoforum:

renia6

renia6 2009-09-29

Gwiazdka na niebie, księżyc już w pełni, wypowiedz życzenie, a ci się spełni. Śpij smacznie, z uśmiechem na twarzy, niech ci się przyśni to o czym marzysz =)

anita591

anita591 2009-09-29

pięknie opisane pozdrawiam

ulias

ulias 2009-09-29

Ładny obiekt i legenda...dobrej nocki Zosiu:)

agapal

agapal 2009-09-29

DOBRY WIECZÓR

Blask księżyca dzisiaj przyniósł
czarodziejskiej nocy granie,
srebrną ciszę w toń rozsypał
niczym gwiazdek migotanie.

Dobre słowa ukrył w ciszy
gdzieś na brzegu pośród liści..
Pieszczotliwym głosem dotknął
chcąc Ci Dobre Jutro wyśnić
SPOKOJNEJ
NOCKI !!!

theresa

theresa 2009-09-29

Pozdrawiam... udanego wieczorku i spokojnej nocki zycze.
(((______*DOBRANOC*______)))

woliori

woliori 2009-09-29

Pięknie to przygotowałaś :) Dzięki :)
Dobrej nocki :)

elfik4

elfik4 2009-09-29

Piękne miejsca Krakowa Zosiu zwiedziłaś...jesteś niezmordowaną wędrowniczką......
Miłego wieczoru i kolorowych snów Zosiu..Pozdrawiam..:))

willma

willma 2009-09-29

**** DOBRY WIECZÓR ****

… Z zachodem słońca wszystko się zmienia sny na poduszce cicho siadają dzień gaśnie zmęczony śle dowidzenia tylko marzenia nie zasypiają... żyją swym życiem i proszą spełnienia przynoszą na chwilę ukojenie to nic że czasami tak bolą pragnienia dziękuję losowi za ich istnienie.

Uroczego wieczoru i spokojnych snów :*

bilbao

bilbao 2009-09-29

dobrej nocki...)))

halinac

halinac 2009-09-29

☾☆☾☆☾☆☾☆☾☾☆☾☆☾
Życzę spokojnej nocki pięknych snów DOBRANOC:)))
Zosiu śliczny kościół

basia55

basia55 2009-09-30

Witaj Zosiu! Piękna sesyjka zdjęciowa z Krakowa z ciekawym opisem, gratuluję! W pewnej chwili poczułam się tak, jak gdybym była jedną ze zwiedzających - Dziękuję Ci za to!
Serdecznie pozdrawiam i życzę Ci Przyjemnej Środy:)))*

irenam

irenam 2009-09-30

Super zdjęcia z Krakowa, ciekawie je opisujesz, że juz nie trzeba nawet jechać i to zobaczyc na zywo )::):):)

Pozdrawiam i miłej środy zycze.

kriss4

kriss4 2009-09-30

Bardzo ładnie .. pozdrawiam....miłego dnia zycze :))

halinag

halinag 2009-09-30

Witam serdecznie w jesienny chłodny poranek

misia51

misia51 2009-09-30

Dzień dobry -).....pięknego dnia jesiennego....)))
..............POZDRAWIAM...........piękny...))

theresa

theresa 2009-09-30

Witam Cie w srode i zycze radosnego jesiennego dnia.....sliczna fotka .

prawda

prawda 2009-09-30

Masz piękną galerię. Chętnie tu wrócę. Życzę Ci miłego dnia.

ada40

ada40 2009-09-30

Pozdrawiam slonecznego popoludnia zycze.

dodaj komentarz

kolejne >