SPACER PO OGRODZIE KRASIŃSKICH W WARSZAWIE

SPACER PO OGRODZIE KRASIŃSKICH W WARSZAWIE

Ogród Krasińskich w Warszawie – park miejski w Warszawie, w Śródmieściu, na Muranowie, którego granice wyznaczają ulica Andersa, Świętojerska, plac Krasińskich, Długa i Bohaterów Getta poprzednio Nalewki.
Ogród Krasińskich został założony w stylu barokowym w roku 1676, jako część założenia ogrodowo-pałacowego znanego jako Pałac Krasińskich, wzniesionego dla wojewody płockiego Jana Dobrogosta Krasińskiego. Początkowo jego powierzchnia wynosiła 3,4 ha i do czasu założenia Ogrodu Saskiego był to największy park warszawski.
W roku 1766 ogród został udostępniony publiczności, po zakupie w 1765 przez państwo na siedzibę Komisji Skarbu Koronnego. Od tamtej pory park przechodził wiele przybudów i zmian aranżacji, z których prace z lat 1891–1895 wg projektu głównego ogrodnika Warszawy Franciszka Szaniora nadały mu zachowany do dziś styl krajobrazowy. W XIX wieku działał w sąsiedztwie ogrodu w pałacu Dückerta Zakład Wód Mineralnych Sztucznych, założony w 1824 przez 3 wspólników: Henryka Spiessa, Samuela Elsnera i Jana Żelazowskiego oraz Ignacego Lesińskiego i Ferdynanda Ulbrichta. W latach 1790-1883 do pałacu Krasińskich przylegał także budynek Teatru Narodowego.
W czasie II wojny światowej teren parku znalazł się na zewnątrz żydowskiego getta, a od strony ulicy Świętojerskiej i dzisiejszej Bohaterów Getta przebiegała jego granica. Park, podobnie jak i pałac, ucierpiały w czasie powstania warszawskiego, walczył tu m.in. powstańczy Batalion Chrobry I. Po wojnie obszar parku powiększono do 11,8 ha, włączając w granice parku m.in. tereny sąsiadujących z parkiem, a nieodbudowanych ze zniszczeń wojennych budynków.
W 1965 roku ogród został wpisany do rejestru zabytków. Wśród najstarszych okazów drzew w parku, pochodzących z końca XIX wieku, na uwagę zasługują m.in. miłorząb dwuklapowy, orzech czarny, leszczyna turecka i skrzydłorzech kaukaski.
W zachodniej części parku, od strony dawnej ulicy Nalewki, znajduje się częściowo zachowana barokowa brama i fragment ogrodzenia, od strony wschodniej zaś pałac Krasińskich (obecnie własność Biblioteki Narodowej) oraz gmach Sądu Najwyższego (1996–1999). Po zachodniej stronie parku znajduje się budynek Arsenału Królewskiego z Państwowym Muzeum Archeologicznym oraz pomnik Bohaterów Walk pod Monte Cassino (odsłonięty w 1999). W miejscu przedwojennego pasażu Simonsa w 1989 odsłonięto pomnik ku czci powstańców warszawskich.

flona

flona 2010-07-12

...tez fajne

davie

davie 2010-07-12

Bardzo ładne miejsce...świetne do spacerowania
w upalny dzień...ciekawy opis. Brawo !

aglak25

aglak25 2010-07-12

tam jest ślicznie:)
cudownego popołudnia , troszkę wiaterku dla ochłody no i dużo wody - pozdrawiam i uśmiech zostawiam:)

walter46

walter46 2010-07-12

Piękna pogoda.
Słońce gładzi leciutko po twarzy.
Wiatr rozwiewa włosy.
Morze kwiatów kwitnie w ogrodzie.
A ja witam Was jak codzień
życzac wszystkim miłego dnia..))

blanca

blanca 2010-07-12

Piękne zdjęcie , miłego i chłodnego wieczorku życzę , strasznie gorąco :))

infinit

infinit 2010-07-12

Piękne miejsce, wyczerpujący i interesujący opis, dziękuję :))
A, tym bardziej miłe bo z wodą i od razu chłodniej i milej:), a ja dziś po pracy skorzystałam jedynie ze zraszacza w ogrodzie ale i to było przyjemne..:))
Pozdrawiam wciąż GORĄCO i życzę miłego wieczoru i dobrej nocy:)))

sarna1

sarna1 2010-07-12

Niesety nie miałam okazji tu byc ...ale widze ,że jest pieknie ;)

xyzdd

xyzdd 2010-07-12

jakie ładne miejsce

dodaj komentarz

kolejne >