CERKIEW NA WARSZAWSKIEJ PRADZE

CERKIEW NA WARSZAWSKIEJ PRADZE

Dokładniej rzecz ujmując, jest trzynastą w hierarchii świątynią katedralną, gdyż Kościół Prawosławny w Polsce jako trzynasty otrzymał autokefalię. W 1871 r. w pobliżu cerkwi wybudowano plebanię, która obecnie stanowi siedzibę główną głowy kościoła prawosławnego - " Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i Całej Polski")
Po wykonaniu prac zaczęto myśleć o remoncie wewnętrznym i uporządkowaniu terenu wokół świątyni.Brak środków nie pozwolił jednak na realizacje tych zamierzeń. Dopiero po dwóch latach, w 1955 r. powrócono do tych planów. Dokończono renowację schodów i zajęto się ogrodzeniem. Odlano zniszczone żeliwne elementy, zalano nową podmurówkę, wykonano nową bramę wjazdową. Wokół świątyni położono chodnik z betonowych płyt. Całość remontu zakończono w 1957 r.
XX wieczna historia katedry to nie tylko okres remontów, lecz również czasy jej nieustannej opieki duszpasterskiej nad wiernymi Warszawy. Już w okresie międzywojennym parafia mocno angażowała się w działalność charytatywną.
Za pośrednictwem Polskiej Rady Ekumenicznej i bp. A. Wantuły nawiązano współpracę z organizacją Church Word Service, w ramach której sprowadzano dary dla najuboższych. Były to środki czystości i żywność oraz drobne tekstylia (od fasoli i maki po nieznane u nas mleko w proszku, czekoladę z orzechami czy pończochy przeciwżylakowe.