Zawodzie. Kościółek św. Wojciecha.

Zawodzie. Kościółek św. Wojciecha.

Obiecałam komuś małą lekcję historyczną, ale polecam wszystkim. Przeca człowiek uczyć się ma przez całe życie:)))
..."Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Kalisza i w jego najbliższej okolicy pochodzą z około 8.000 lat przed Chr. - ze schyłkowych faz okresu określanego przez archeologów mianem paleolitu, czyli pierwszego, początkowego okresu epoki kamienia. Są one wprawdzie nieliczne, ale i tak w stosunkowo wyraźny sposób wskazują na fakt, że teren ten już od najdawniejszych czasów uznawany był za szczególnie dogodny do zakładania na nim, najpierw krótkotrwałych niewielkich siedlisk, a później rozległych i stałych osad.
W późniejszych tysiącleciach intensywność osadnictwa pradziejowego w rejonie Kalisza znacznie wzrosła, osiągając swoją kulminację w latach 1.100-500 przed Chr. - u schyłku epoki brązu i we wczesnej epoce żelaza.
Szczególnego jednak znaczenia - pod względem rozwoju osadnictwa - okolice Kalisza nabrały w okresie przełomu er - w tzw. okresie wpływów rzymskich, czy też mówiąc precyzyjniej, w okresie wpływów kultury prowincjonalnorzymskiej.
Znaczenie tego skupiska u schyłku starożytności było tak wielkie, że aleksandryjski uczony, wybitny matematyk, astronom i geograf, Klaudiusz Ptolemeusz, w napisanej około połowy II w. "Nauce geograficznej", przedstawił je na mapie i wymienił - w grupie 8.000 innych - jako miejscowość o nazwie "Kalisia". Zdaniem wielu badaczy jest to najstarsza nazwa miejscowości z terenów dzisiejszej Polski, wymieniona w antycznych źródłach pisanych i jednocześnie możliwa do bliższego zlokalizowania. Uczeni ci ową "Kalisię" identyfikują z dzisiejszym Kaliszem. Dzięki temu zapisowi miasto szczyci się ponad osiemnastu wiekami swego istnienia.
Kolejna informacja o Kaliszu dotyczy 1106 r. Pochodzi ona z powstałej w pierwszej połowie drugiej dekady XII wieku "Kroniki" Galla Anonima i związana jest z opisem bratobójczych walk toczonych jesienią lub zimą 1106/1107 roku przez synów zmarłego cztery lata wcześniej księcia polskiego Władysława Hermana - Zbigniewa i Bolesława Krzywoustego.
Ów zdobyty przez Bolesława Krzywoustego gród znajdował się na terenie dzisiejszej dzielnicy Zawodzie, a jego relikty obecnie udostępniane są zwiedzającym w postaci rezerwatu archeologicznego..." co będzie ukazane na kolejnych fotkach:)

vespera

vespera 2009-07-19

woOW.... mocny ten Kalisz ;)))

dodaj komentarz

kolejne >