Kopiec Tatarski w Przeworsku

Kopiec Tatarski w Przeworsku

Kopiec Tatarski w Przeworsku – kopiec położony na przedłużeniu ul. Tatarskiej, obok dawnego traktu łączącego Kraków ze Lwowem. Pierwotny kształt nasypu przypominał ostrosłup ścięty na rzucie prostokąta o wymiarach 16 na 6 m. Taras ściętego wierzchołka miał 4 na 2 m, a wysokość stożka około 4 m. Na kopcu usytuowana jest murowana kolumna, o wysokości 3,5 m, w górze zakończona kapliczką z drewnianą figurą Chrystusa Frasobliwego pochodzącą z XVII wieku.

Z kopcem tatarskim wiążą się legendy. Jedna z opowieści mówi, że Tatarzy napadając na Przeworsk w 1624 roku, stanęli obozem w wąwozie niedaleko klasztoru bernardynów, a następnie zostali pokonani przez uzbrojonych mieszczan, którzy urządzili na nich zasadzkę. Wśród poległych najeźdźców miał być jeden z ich dowódców. Na pamiątkę odniesionego zwycięstwa miano wówczas postawić figurę na kopcu.

Bardziej realny jest przekaz, mówiący o wybudowaniu kopca w XVII wieku i postawieniu figury Chrystusa dla upamiętnienia najazdu tatarskiego.

źródło : Wikipedia

dodane na fotoforum:

kolejne >

cybulak

cybulak

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

horus

horus 2012-09-09

w pięknym świetle to uchwyciłeś..........;))

ewan36

ewan36 2012-09-09

...ciekawe....:))).....milego wieczorka....:))..

dodaj komentarz

kolejne >

X

Serwis garnek.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies