trochę historii

trochę historii

HISTORIA POWSTANIA PRZEDSIĘBIORSTWA TOPIENIA BAZALTU W STARACHOWICACH
Starachowice to jedno z miast województwa Świętokrzyskiego (dawnego kieleckiego) o obszarze 32 km2. Miasto jest rozwijającym się ośrodkiem administracyjno - gospodarczym z tradycjami przemysłu metalowego, metalurgicznego i drzewnego.

Tereny dzisiejszego miasta noszą ślady działalności człowieka sprzed dwóch tysięcy lat. Wyróżnia się ono urozmaiconą konfigurację terenu i unikalnymi walorami krajobrazowymi, charakterystycznymi dla Gór świętokrzyskich - jednych z najstarszych gór w Europie.

Usytuowane w malowniczej dolinie rzeki Kamienna, otoczone zwartymi kompleksami lasów i posiadające na swoim terenie zbiorniki wodne, należą do najczystszych rejonów Polski. W 1998 roku Starachowice zostały uznane za najbardziej ekologiczne w województwie.

W mieście tym o 60-cio tysięcznej liczbie mieszkańców znajduje się aktualnie jedyne w Polsce i jedno z nielicznych w Europie, przedsiębiorstwo produkujące wyroby z topionego bazaltu.


Początków zainteresowania petrurgią w Polsce należy szukać w pracach profesorów Esse i Winogradowa prowadzonych w latach 30-tych. Konkretne wyniki dały dopiero prace doświadczalne Katedry Mineralogii i Petrografii Politechniki Warszawskiej, prowadzone pod kierunkiem prof. Wojno, gdzie opracowano pierwsze materiały dotyczące przydatności bazaltów dolnośląskich do celów petrurgii. Te właśnie materiały stanowiły wskazówkę do wytypowania surowca bazaltowego do produkcji wyrobów w Przedsiębiorstwie Topienia Bazaltu.

Decyzję o rozpoczęciu budowy Zakładu wydano 05.09.1952 r. Dnia 22 listopada 1953 roku dokonano pierwszego wytopu na skalę półtechniczną - odlano pierwsze płytki bazaltowe w Polsce, jednak dobór odpowiedniego materiału i dopracowywanie technologii dało zadawalające rezultaty dopiero w sierpniu 1955 r.

W następnych latach sukcesywnie wprowadzano nowy asortyment płytek, kształtek i rur. Zmieniono i usprawniono system pracy na odlewni. Po wielu nieudanych próbach wprowadzono technologię bezpośredniego odlewania płytek z pieca topniczego. W międzyczasie została uruchomiona montownia elementów podsadzkowych z wkładką bazaltową dla potrzeb kopalni węgla kamiennego. Należy zaznaczyć, że grupy montażowe realizowały swoje zadania także u zainteresowanych Klientów, w zakresie wyłożenia odpylaczy cyklonowych, bunkrów węglowych, kanałów odżużlania itp.

Od 1993 roku rozpoczęto masową produkcję kolan i rur stalowych z wkładką bazaltową, które stały się podstawowym produktem przedsiębiorstwa.

azen2

azen2 2009-11-19

...a ja nie mam argumentow...wielkich ...
pokochac mocniej

arczibo

arczibo 2009-11-19

Czyżby historyja Starachowic i osiedla Wojska polskiego... Pozdrawiam...

dodaj komentarz

kolejne >