Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim

Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim

Pompy ciepła służą do ogrzewania wszystkich obiektów i pozwalają na ograniczenie spalania surowców takich, jak gaz czy oleje opałowe. Dzięki panelom solarnymi i fotowoltaicznym możliwe jest podgrzewanie wody wykorzystywanej w pomieszczeniach sanitarnych - opisują autorzy projektu.

Jeden z obiektów posiada charakterystyczną, żelbetową konstrukcję, która ma symbolizować las. Jest on swoistą bramą wejściową do Zoomu Natury. Budynek ten zlokalizowany jest na początku głównego ciągu pieszego i wprowadza zwiedzających w przestrzeń Parku. Znalazły się w nim pomieszczenia biurowe i sanitarne, punkt sprzedaży biletów i pamiątek. Na elewacji budynku zastosowano gabiony w postaci stalowych siatek. Wewnątrz umieszczono naturalne lokalne materiały - kamienie i pnie różnych gatunków drzew.

Ta umowna „brama” prowadzi zwiedzających wprost do serca Zoomu Natury, czyli na Plac Energii. Na nim przecinają się wszystkie ścieżki zwiedzania obiektu. W tym miejscu energia generowana przy użyciu siły mięśni zwiedzających, którzy uruchamiają interaktywne rzeźby-maszyny ustawione na Placu. Poruszając i bawiąc się elementami wentylatora, Archimedesa, maszyny sprężynowej czy sprężarki zwiedzający dowiedzą się jak energia kinetyczna przekształca się w dźwięk lub energię elektryczną. To miejsce dedykowane zabawie i nauce, fizyce i mechanice. Tutaj ulokowane są również podświetlane fontanny wbudowane w płytę placu.