Chrzanów-Muzeum ogrodu geologicznego..16.08.2019r..

Chrzanów-Muzeum ogrodu geologicznego..16.08.2019r..

Początki kolekcji geologicznej, w tym również pierwsze okazy araukarytów zebrali i opracowali do ekspozycji stałej chrzanowskiego Muzeum Irena i Mieczysław Mazarakowie. Powstały po latach ogród geologiczny stał się atrakcyjnym i pożądanym uzupełnieniem wystawy stałej Działu Przyrody i Ochrony Środowiska Muzeum w Chrzanowie.

Tworzone od 1992 roku muzeum geologiczne pod otwartym niebem miało na celu przybliżenie zwiedzającym bogactw geologicznych ziemi chrzanowskiej, które stawiają ją na równi z Górami Świętokrzyskimi, Sudetami i Tatrami. Inicjatorem utworzenia i znaczącym fundatorem tej formy eksponowania okazów geologicznych był dr Marian Kuc. We wczesnych latach 90. taka oryginalna prezentacja była, jako obiekt użyteczności publicznej, jedną z pierwszych w Polsce i jedną z trzydziestu kilku na świecie.

Kolekcja skał i minerałów pokazywana w ogrodzie Domu Urbańczyka traktowana jest jako kolorowa i przestrzenna ilustracja do istniejących podręczników geologii, zaś przygotowany dla niej przewodnik - jako rodzaj skorowidza.

kolejne >

dorina5

dorina5

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

(brak komentarzy)

dodaj komentarz

kolejne >