Pomnik siłacza na Górze Gnojnej

Pomnik siłacza na Górze Gnojnej

Góra Gnojna, także Góra Gnojowa – wzniesienie znajdujące się na Starym Mieście w Warszawie. pomiędzy wylotami ulic Celnej i Dawnej a ul. Bugaj. Dawne wysypisko śmieci i nieczystości Starej Warszawy.

Historia

Wysypisko funkcjonowało w tym miejscu od założenia miasta do 1844. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1616. W 1691 osiągnęło takie rozmiary, że uchwałą magistratu postanowiono je „szarwarkiem chędożyć i do Wisły znieść”. Nie przyniosło to jednak żadnego rezultatu. W 1698 rozrastająca się góra śmieci zagroziła „zasypaniem budynków ks. jezuitów”. Mieszkańcom dawał się również we znaki fetor unoszący się znad wysypiska oraz stada zamieszkujących je szczurów.

W wysypisku zakopywani byli po szyję ludzie chorzy na syfilis – wierzono, że ma to właściwości zdrowotne.

W 1744 wysypisko obłożono darnią, od końca XVIII wieku ograniczano wywóz śmieci, a w 1844 zamknięto. Po zamknięciu stok został obłożony ziemią. Miąższość odpadków w górze wynosi około 23 metrów.

W 1923 na Górze Gnojnej wzniesiono dom mieszkalny Pocztowej Kasy Oszczędności zaprojektowany przez Mariana Lalewicza. Zniszczony w 1944 gmach nie został odbudowany po II wojnie światowej, przez co skrócono ulicę Brzozową i ponownie otwarto widok na rzekę.

W latach 1962–1968 przeprowadzono tam badania archeologiczne. W 2004 koronę skarpy wyremontowano. Obecnie pełni ona funkcję tarasu widokowego, z którego można oglądać dolinę Wisły.

(komentarze wyłączone)