Sprzęt foto - akcesoria - Dyskusje

« Dyskusje

Lampa błyskowa 43 Lampa błyskowa Wata

fotor44 Lampa błyskowa 43 Lampa błyskowa Wata

Brunszwik to ćwierćmilionowe miasto w Dolnej Saksonii ale dla mnie ta nazwa kojarzy się ze znakomitym białym salcesonem ozorowym który często kupuję na naszym lokalnym rynku Manhattanem zwanym. Z kolei w osiedlowym sklepiku oferowana jest znakomita metka brunszwicka z masarni p.Górskiego z Maruszy koło Grudziądza zaś kawałek dalej mają wyjątkowo smaczną metkę cebulową… i można by tak długo bo na osiedlu namnożyło się tych sklepów a w każdy można znaleźć jakiś cymesik.
Tak mi to „przyszło do głowy” bo mam dwie lampy błyskowe związane z Brunszwikiem. Jedna pochodzi ze składu Foto Klimesch a druga którą tu przedstawiam jest wyrobu zakładu Edmunda Watelera z Brunszwiku właśnie. Zakład ten produkował wiele akcesoriów fotograficznych z lampami błyskowymi włącznie
Prezentowana tu lampa ma klasyczną budowę czyli trzon z zasilaniem i układem elektrycznym oraz okrągły odbłyśnik-reflektor. Wspomniany trzon lampy to rura średnicy 28mm i długości 140mm; u góry ma gniazdo do żarówek z metalowym cokołem Ba 15s z urządzeniem do wyrzucania spalonych żarówek a u dołu bagnetowo montowana nakrętka z okrągłą stopką do mocowania lampy w sankach aparatu lub szyny. Reflektor średnicy 140mm wewnątrz niklowany z możliwością łatwego zdejmowania oraz dowolnej regulacji w pionie i poziomie. Zasilanie baterią anodową o napięciu 22,5 volt z kondensatorowym układem zapłonowym; kontakt z aparatem kablem synchronizacyjnym z mosiężną wtyczką. Baterię wkłada się od dołu i zawsze należy zwracać uwagę na biegunowość a oznaczenie plus lub minus zawsze jest zaznaczona w lampie. W tej lampie plus jest na masie i stosowny znak + jest na dolnej nakrętce.
Aby w lampie stosować żarówki bezcokołowe należy stosować odpowiednią przejściówkę i na ostatnim zdjęciu w dolnym rzędzie pokazano przejściówki z bagnetu Ba 15s na bezcokołowe i tak pierwsza z lewej to przejściówka wyrobu E.Jachczyka z Poznania; w środku z plastikowym tu czerwonym kołnierzem przejściówka wyrobu Elgawa Plauen a po prawej bardzo podobna przejściówka produkcji zachodniej różnych producentów (?) często też spotykana na rynku amerykańskim.
Jak zwykle zapraszam na strony http://www.polskie-aparaty-fotograficzne.pl oraz http://www.fotomuzeum.pl/index.php/pl/
20 stycznia 2018, 07:44