Sprzęt foto - akcesoria - Dyskusje

« Dyskusje

Lampa błyskowa 56 Adaptery do kostek błyskowych

fotor44 Lampa błyskowa 56 Adaptery do kostek błyskowych

Pierwsze żarówki błyskowe były duże bo zastosowano żarówki oświetleniowe ale szybko zaczęto produkować coraz mniejsze żarówki by pod koniec lat pięćdziesiątych ub. wieku wypuścić najmniejszą typu AG. I właśnie te małe żaróweczki firma Sylvania wykorzystała do budowy tzw. kostki błyskowej (flash cubes). Jest to sześcianik o boku 25 i wysokości 28 mm i w każdym z boków znajduje się taka mała żaróweczka z odbłyśnikiem dając możliwość czterech błysków a energia do zapłonu pochodzi z baterii wbudowanej w aparacie fotograficznym. Rozwiązanie to szybko zyskało dużą popularność w wielu krajach w Ameryce zwłaszcza, bo kostka jest mała, wygodna w użyciu, dawała cztery błyski z tym że można ją było stosować tylko z aparatami to tego przystosowanymi i to był duży minus bo przecież fotoamatorzy mają już miliony aparatów które można by wykorzystać !
Szybko też znaleziono rozwiązanie tego problemu – trzeba tylko do kostki dodać układ zapłonowy i szybko zaczęto produkować stosowne adaptery które początkowo były dość duże tym samym likwidując choćby poręczność stosowania kostek.
Załączona rycina przedstawia taki właśnie adapter firmy Wata (Edmund Wateler - Brunszwik). Objętość jego przewyższa kilkakrotnie objętość samej kostki bowiem zawiera baterię 15 voltową, kondensator, lampkę kontrolną układu oraz kółko obracające kostkę a także gniazdo kostki i przewodu synchro. Szybko jednak zminiaturyzowano cały układ by osiągnąć rozmiary 27x30 mm czyli prawie wielkości kostki błyskowej i takie adaptery produkowało już wiele firm. Udało się to w dużej mierze poprzez zastosowanie małej baterii 6 voltowej, która ma średnicę 15 i wysokość 20 mm i na załączonym zdjęciu jest ona pokazana pierwsza z lewej, w środku bateria 15 voltowa też stosowana w wielu lampach i pierwszych adapterach a pierwsza z prawej to popularny paluszek .
Przedstawię teraz kilka takich adapterów
– Agfa ISI C wersja K i M typ 6805 (6171) – korpus o wymiarach 30x32 mm, zasilanie baterią 6 voltową, z tyłu tabelka przysłon, po spaleniu trzeba ręcznie przestawić kostkę, kontakt z aparatem gorącą stopką stąd typ M, oczywiście jest też wersja z kablem synchro, jest też czarny twardy futerał z plastiku mieszczący tylko sam adapter. Adapter produkowany był w latach 1967-1970 i kosztował 10,50 DM
– Agfa Agfalux C wersja K typ 6800 (6172) – ulepszona wersja ISI C, korpus nieco mniejszy, identyczny z wielkością kostki, układ zapłonowy z kondensatorem zasilany baterią 6 voltową, kontakt z aparatem kablem synchro jak i gorącą stopką, wbudowana jest też sprężyna do obracania kostki-po założeniu kostki trzeba obrócić kostkę do oporu a po zrobieniu zdjęcia naciśnięcie przycisku przestawia kostkę na następny bok, czarny futerał mieszczący adapter z nałożoną kostką i kabelek synchro. Produkcja w latach 1967-1970 cena 14,80 DM
– Agfa Agfalux Ci wersja K i M typ 6843 (6173) wersja identyczna jak poprzednio z tym że u dołu dodano kontrolkę układu zapłonowego – czerwony przycisk+żaróweczka, produkcja w latach 1970-1975 i kosztowała 21 DM. Komplet w czarnym plastikowym futerale mieszczącym adapter z kostką i kablem synchro a całość w kartonie z rozbudowaną instrukcją obsługi.
--Kodablitz 4C adapter wielkości kostki błyskowej, kontakt tylko gorącą stopką i ręczne przestawianie kostki, produkcja niemiecka dla Kodaka, na pudełku nalepka sklepu fotograficznego „Leisegang” z ceną 4,99 DM (?)
– Susis Cube Flash – Susis to rodzinna firma A Schrodera z Sundern (Nadrenia) – firma „egzotyczna” w naszych stronach. Adapter ładniutki z kablem synchro jak i gorącą stopką, z tyłu tabelka przysłon, plastikowy miękki futerał i instrukcja obsługi.
Jak pamiętamy Agfa stosowała numerację swoich wyrobów-typów tylko że różną dla produktów i futerałów, które podaję w nawiasach i „konia z rzędem” temu który wie o co w tym wszystkim chodzi.
Adaptery Agfalux Ci i Susis mają instrukcje obsługi (w załączeniu).
Zachęcam do odwiedzenia stron http://www.polskie-aparaty-fotograficzne.pl oraz http://www.fotomuzeum.pl/index.php/pl/
21 kwietnia 2018, 07:29