Sprzęt foto - akcesoria - Dyskusje

« Dyskusje

Lampa błyskowa 74 Lampa błyskowa Kodablitz

fotor44 Lampa błyskowa 74 Lampa błyskowa Kodablitz

Lampa błyskowa Kodablitz produkcji Kodak AG Stuttgart czyli w głównej siedzibie Kodaka na terenie Niemiec. Budowa właściwie typowa – płaski trzon z czarnego tworzywa, szerokości 5 cm wysokości całkowitej 10,3 cm i grubości2,5 cm; u góry gniazdo na żarówki z cokołem metalowym Ba15s ale dodana jest przejściówka do żarówek bezcokołowych a z dołu trzona zamocowana jest metalowa stopka do mocowania lampy w sankach aparatu fotograficznego. Z przodu na trzonie od góry napis Kodak niżej ukośnie KODABLITZ a na dole Made in Germany. Z drugiej strony trzona u góry przycisk wypychania spalonych żarówek a u dołu nakrętka po odkręceniu której możemy zdjąć cały tył i mamy dostęp do elektryki lampy czyli z lewej kondensator, po prawej bateria zasilająca o napięciu 22,5 volt; połączenie z aparatem kablem synchronizacyjnym.
Gniazdo żarówek jest jakby w kształcie komina na który zakładany jest aluminiowy odbłyśnik o średnicy 13 cm. Całość w typowym miękkim okrągłym futerale. Lampa produkowana była w latach 1950 – 1954, cena sprzedaży nie znana ale możemy założyć że było to w granicach 16-20 DM i to chyba bliżej tej pierwszej kwoty.
Jeżeli ktoś odniósł wrażenie że ta lampa mu przypomina lampy Agfy to ma zupełną rację. Jest lampa Agfa KL a później wypuszczono tańszą wersję (plastiki) tej lampy oznaczoną Agfa KK (ostatni dwa zdjęcia) do której Kodablitz jest łudząco podobny – nawet jest sugestia że projektantem jej jest Fischer z Tuttlingen czyli projektant Agfy
---
Opisem tej lampy zakończyłem opisy posiadanych spaleniowych lamp błyskowych z dawnych Niemiec Zachodnich a że z lamp spaleniowych zostały jeszcze trzy modele innych producentów więc zamieszczę ich opisy by później przejść do opisów kilku niemieckich lamp elektronowych oraz lamp radzieckich (rosyjskich ?)
Tradycyjnie polecam http://www.polskie-aparaty-fotograficzne.pl oraz http://www.fotomuzeum.pl/index.php/pl/
I tu warto nadmienić że szef tego Fotomuzeum Mariusz Jedynak wydał książkę opisującą aparaty fotograficzne polskiej produkcji „Polskie Aparaty Fotograficzne 1953-1985”z dużą ilością świetnych zdjęć i jest to lektura obowiązkowa !!!
8 września 2018, 07:23