Zagroda - Dyskusje

« Dyskusje

Co w ogródku jest jadalne lub lecznicze?

alelen Co w ogródku jest jadalne lub lecznicze?

Postanowiłam taki temat zacząć tutaj, bo mam sporo liliowców w ogódku i zaczęłam szukac info o ich użyteczności nie tylko pieknie No i zdziwiłam się:) Oczywiście, że pożyteczna roslinka ale trzeba z nią ostrożnie
http://ziolazodleglychkrain.blogspot.com/2014/07/hemer...
17 kwietnia 2021, 12:04

alelen Co w ogródku jest jadalne lub lecznicze?

17 kwietnia 2021, 17:19

emmi1 Co w ogródku jest jadalne lub lecznicze?

17 kwietnia 2021, 21:38

alelen Co w ogródku jest jadalne lub lecznicze?

Niby nie kwiatek. O mlodych pędach chmielu. które są jadalne. Ponoć jak szparagi. https://www.youtube.com/watch?v=LJu7GdA_Yl8 To od Łukasza Łuczjaja. Mam jego książkę Dzikie rośliny jadalne Polski
Może znajdę jakiś przepis jak przygotować: https://szyszkachmielu.pl/najdrozsze-warzywo-na-swiecie/ Tu trochę więcej info. Nakusiłam się na ten chmiel. Szkoda, że tu nie mam. W Niemcach znalam kilka miejsc co rósł.
18 kwietnia 2021, 11:28

emmi1 Co w ogródku jest jadalne lub lecznicze?

Wiadomo, że mniszek lekarski ale ja tu sobie napiszę dla pamięci, że mniszek lekarski wspiera wątrobę.

Dodam jeszcze do listy kwiaty cukinii, nie wiem jak z resztą dyniowatych, ale cukinie, które nie zaowocują, czyli nie mają tego zgrubienia pod kielichem, to można smażyć w cieście naleśnikowym, dodać do sałatki. emmi1 edytował/a ten post dnia 26.04.21 o godzinie 10:07
26 kwietnia 2021, 10:05

emmi1 Co w ogródku jest jadalne lub lecznicze?

OBRZAN - roślina lecznicza, olejki, maści, nalewki

https://rozanski.li/5301/obrzan-macleaya-w-praktycznej-...

Preparaty i dawkowanie

Napar – Infusum Macleayae: 1-1,5 g surowca suchego zalać 120 ml wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 20 minut. 100 ml 3 razy dziennie.

Nalewka – Tinctura Macleayae: 100 g surowca świeżego lub suchego zalać 1000 ml alkoholu 70%, macerować przynajmniej 2 tygodnie. Zażywać 1-3 razy dziennie po 5 ml w 100 ml wody.

Maść/żel/pulpa z Macleaya w oleju lnianym lub konopnym, zawierające 10-15% świeżej papki z ziela/liści obrzanu, stabilizowanej etanolem 70%: miejsca kontuzjowane, rany, miejsca bolące smarować 2-3 razy dziennie, ponadto w opatrunkach.

Zmiany chorobowe na skórze smarować świeżym pomarańczowym sokiem z rośliny, podobnie jak glistnikiem.

Wskazania: kolka żółciowa, jelitowa, nerkowa, nadciśnienie, kamica żółciowa, kamica moczowa, kaszel, astma oskrzelowa, spastyczności mięśni szkieletowych, zaburzenia trawienne, niestrawność, bóle brzucha, nerwobóle, bóle mięśni infekcje wirusowe i bakteryjne, choroby alergiczne, stany zapalne i obrzęk gruczołu krokowego, zaburzenia w oddawaniu moczu u kobiet i mężczyzn, bóle miesiączkowe, nerwice wegetatywne, nadpobudliwość psychoruchowa, bóle odbytu podczas defekacji.

Zewnętrznie: rany, infekcje skórne, urazy (kontuzje), do płukania jamy ustnej przy zapaleniu dziąseł, dopochwowo (globulki zawierające 500 mg wyciągu gęstego) przy infekcjach grzybiczych, bakteryjnych, wirusowych i pierwotniakowych (rzęsistek), doodbytniczo (czopki zawierające 0,5 g wyciągu gęstego, wlewki) przy chorobie hemoroidowej, nowotworach, zapaleniu gruczołu krokowego, infekcjach grzybiczych i bakteryjnych. Atopowe zapalenie skóry – lekkie kremy i żele 5%.

Dłuższe niż 3 tygodnie stosowanie preparatów Macleaya może podnieść poziom enzymów wątrobowych (transaminaz).

Obrzanu nie stosować w czasie ciąży. Wzmaga działanie papaweryny, drotaweryny, skopolaminy, kodeiny i morfiny.

Nasila działanie przeciwbólowe fenazonu, propyfenazonu, metamizolu, salicylanów, ibuprofenu i indometacyny.

Obrzan wzmaga niepożądane działanie indometacyny na układ nerwowy (zawroty głowy, zaburzenia percepcji).

Obrzan może nasilać działanie hepatotoksyczne paracetamolu.

Może zwiększać wrażliwość komórek nowotworowych na radioterapię przy jednoczesnej protekcji komórek zdrowych.
6 stycznia 2022, 16:51

Podobne dyskusje