Grabarka przed pożarem (pożar był w 1990 r.)

Grabarka przed pożarem (pożar był w 1990 r.)

archiwum

Grabarka - góra położona obok wsi o tej samej nazwie w województwie podlaskim, powiecie siemiatyckim, w gminie Nurzec-Stacja. Jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce.



Nie ma dzisiaj w Polsce wyznawcy Prawosławia, który nie słyszałby o Grabarce i jej znaczeniu dla Cerkwi Prawosławnej i dlaczego nazywamy to miejsce świętym. Miejsce to odgrywa ważną rolę w naszym życiu duchownym. Cenimy go, lubimy i szanujemy. Wynika stąd nasza troska o nie. W 2010 roku mija trzysta lat od pierwszego cudu jaki miał miejsce w 1710 roku. Tym Cudem było zachowanie przy życiu wszystkich tych, którzy przybyli tu z głęboką wiarą w cudowną moc ikony Spasa Izbawnika (Chrystusa Zbawiciela), w czasie, kiedy w okolicy grasowała epidemia morowego powietrza, pozbawiając życia tysięcy istnień ludzkich. Okoliczni mieszkańcy nękani epidemią przybywali na wzgórze Grabarki, modlili się, stawiali krzyże wotywne, pościli, pili wodę ze źródełka wypływającego u podnóża góry. Od tego czasu, tak trwa do dnia dzisiejszego. Święta Góra Grabarka przyciąga do siebie chorych i zdrowych. I stale dokonywane są tu cuda uzdrowień duszy i ciała. Przybywają tutaj prawosławni, katolicy, protestanci i ludzie mianujący się niewierzącymi. To tutaj w świątyni Przemienienia Pańskiego, pośród tysięcy krzyży okalających ją, dokonuje się stale odrodzenie, nawrócenie i wyleczenie człowieka. Świadczą o tym kroniki monasteru i ustawione krzyże jako wyraz wdzięczności i próśb do Chrystusa Zbawiciela.

W 1947 roku powstała myśl założenia klasztoru żeńskiego na Świętej Górze Grabarce, uznając to miejsce za najbardziej właściwe. Spotkała się ona z aprobatą ówczesnego arcybiskupa Tymoteusza. Otwarcie klasztoru pod wezwaniem św. św. Marty i Marii nastąpiło 27 listopada 1947 r. Pierwszą Przełożoną zgromadzenia została siostra Maria (Komstadius). W 1948 r. było już 8 zakonnic, a w sierpniu tego samego roku zgromadzenie obchodziło po raz pierwszy święto Przemienienia Pańskiego.

dodane na fotoforum:

kazia53

kazia53 2010-12-29

Sliczne i jaka pamiątka archiwalna!

dodaj komentarz

kolejne >