Krzyżtopór wnętrze ruin zamku

Krzyżtopór wnętrze ruin zamku

Najwspanialsze, nie mające sobie równych pod względem rozmiarów i dawnej świetności ruiny zamkowe w Polsce nazywane są Krzyżtopór, bo po obu stronach bramy wjazdowej umieszczono olbrzymie płaskorzeźby krzyża i herbu Ossolińskich - topora.
Ta przebogata siedziba magnacka prezentowała się w całej okazałości zaledwie przez kilkanaście lat. Wzniesiony według projektu Wawrzyńca Senesa w latach 1631-1644 zamek został doszczętnie zrujnowany podczas potopu szwedzkiego. Kolejnych właścicieli nie stać już było na wierne odtworzenie manierystycznej rezydencji.
Parametry budowli odpowiadały liczbom związanym z kalendarzem: 4 baszty (kwartały), 12 sal (miesiące), 52 komnaty (tygodnie), 365 okien (dni w roku).
O bogactwie wyposażenia świadczą zapisy, które wspominają o szklanym stropie nad gabinetem w wieży, będącym jednocześnie dnem olbrzymiego akwarium, i o stajniach z marmurowymi żłobami i kryształowymi lustrami.

W miejscowości Ujazd; z Klimontowa drogą nr 758 (14 km). Ruiny wznoszą się w centrum małej wsi, bezpośrednio przy drodze przelotowej - nie sposób ich przegapić. Samochód zostawia się przed kasami zamkowymi. Przy wejściu kiosk z pamiątkami. Jeśli chce się zwiedzać dolne partie zamku, dobrze wziąć latarkę. Na dziedzińcu zamkowym w maju i pod koniec lata odbywają się turnieje rycerskie.
Ruiny zamku Krzyżtopór do dziś imponują rozmiarami: powierzchnia obiektu wynosi 1,3 ha, długość murów około 600 m, a kubatura budynków blisko 70 tys. m3. /pascal/

dodane na fotoforum:

dzisiaj

dzisiaj 2011-01-28

W/g opisu to faktycznie jest co podziwiać..robi wrażenie

dodaj komentarz

kolejne >