Trójca

Trójca

Odkrywamy świętokrzyskie - Trójca. Kiedyś była to samodzielna osada, dziś jest tylko ulicą Zawichostu. Nadal jednak pozostaje parafią. A jej nazwa pochodzi od murowanego już w czasach Jana Długosza kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy.

Kościół wzniesiony został prawdopodobnie na wczesnośredniowiecznym grodzisku. Pierwszy już w XI lub XII w. Jak głosi legenda, przez starostę zawichojskiego. W "Dekanacie opatowskim" księdza Jana Wiśniewskiego czytamy, że był to wyjątkowo okrutny i zły człowiek. Ludzi kazał piłować, a potem jeszcze drgające ciała wrzucać do Wisły. Gdy jednak zaczął bluźnić na Trójcę Świętą, padł martwy. Jego ciało nie spoczęło w ziemi, a duszę diabły męczyły tak, że daleko słychać było jęki. Zlitował się dopiero nad starostą duchowny, który wracał z Ziemi Świętej. Wyspowiadał go, a skruszony grzesznik obiecał, w zamian za pochowanie w ziemi, zbudować kościół.

Murowany był w Trójcy już w czasach Jana Długosza. Obecny kształt nadał mu w pierwszej połowie XVIII w. ksiądz Jan Kanty Ligęza. Z pierwotnej świątyni zachował się romański portal w północnej ścianie. Jej wnętrze jest późnobarokowe. Urządzał je pod koniec XVIII w. ksiądz Jacek Kochański według projektu Macieja Polejowskiego, rzeźbiarza, którego dziełem są także m.in. ołtarze w sandomierskiej katedrze.

W poświęconym w 1798 r. ołtarzu kościoła w Trójcy widnieje obraz Świętej Trójcy pędzla Franciszka Smuglewicza, którego dzieła podziwiać możemy m.in. na Świętym Krzyżu. Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w lewym bocznym ołtarzu namalował krakowski malarz Michał Stachowicz. Nad nim znajduje się malowidło przedstawiające św. Scholastykę. W prawym bocznym ołtarzu umieszczony jest natomiast obraz św. Józefa z małym Jezusem, a nad nim św. Izydora.

Nad amboną znajduje się ozdobiony rzeźbami baldachim. Podobny jest też nad umieszczoną naprzeciwko chrzcielnicą. Chór muzyczny opiera się na czterech drewnianych kolumnach, także z bogatą dekoracją. Na organach natomiast widnieje rzeźba anioła.

Największe wrażenie w kościele robi 12 wielkich obrazów apostołów na ścianach nawy. Ich postacie namalował prawdopodobnie wspomniany już Stachowicz. Do Trójcy trafiły z katedry sandomierskiej.

Liczne tablice epitafijne poświęcone są właścicielom wsi, które wchodziły w skład parafii - Ośniałowskim i Cichowskim. Jedna Andrzejowi Ośniałowskiemu, dziedzicowi Winiar i Słupczy, pułkownikowi gwardii grenadierów, który brał udział w licznych bitwach w czasie wojen napoleońskich. Jest także tablica ku czci księdza Ignacego Życińskiego, proboszcza w Trójcy w latach 1930-48, odznaczonego pośmiertnie medalem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" za pomoc Żydom w czasie okupacji hitlerowskiej.

Przed kościołem stoi drewniana dzwonnica z XVIII w. - niedawno odnowiona.



Jak tam trafić

Trójca to zachodnia część Zawichostu. Do kościoła zaprowadzi ulica odchodząca od drogi 755 Ożarów - Zawichost.

Więcej... https://kielce.gazeta.pl/kielce/1,35255,6926651,Galeria_apostolow_w_Trojcy.html#ixzz1bj7piwa6

dodane na fotoforum: