jastrząb gołębiarz

jastrząb gołębiarz

Wielkość
Samica dwukrotnie większa od gawrona, samiec znacznie od niej mniejszy.

Ubarwienie
Starsze ptaki obu płci mają ubarwienie w zasadzie jednakowe. Samiec ma wierzch ciała stalowopopielaty, spód biały z poprzecznymi śniadymi prążkami, ogon szaropopielaty z czterema ciemnymi pręgami. Samica różni się tylko intensywniej szarym ubarwieniem wierzchu ciała i szarym prążkowaniem spodu. Ptaki młode mają wierzch ciała brunatnoszary, a spód płowy z brązowymi płomykami. Oczy u ptaków starszych są żółte, dziób czarny, woskówka i nogi żółte.

Występowanie i gniazdowanie
Gatunek osiadły, monogamiczny, pospolity w całym kraju, lecz niezbyt liczny. Bytuje najchętniej w starszych drzewostanach różnego typu lasów, w pobliżu pól i łąk. Okres gniazdowania: kwiecień - maj. W porze godowej, w marcu - kwietniu, samiec odbywa loty tokowe, łącząc się z samicą w parę tylko na okres gniazdowania. Gniazdo zakłada na wysokich drzewach, budując je z gałęzi, wyściełając suchymi trawami. Zniesienie składa się z 2-5 jaj kształtu jajowatego, koloru brudnobiałego z lekkim siwozielonkawym odcieniem. Wysiadują na zmianę samica i samiec przez 35-38 dni. Pisklęta są rzekomymi gniazdownikami, lęgną się okryte białym puchem i są karmione przez oboje rodziców. Młode opuszczają gniazdo po 41-43 dniach, zanim jeszcze nauczą się latać, wobec czego przesiadują na pobliskich drzewach przez kilkanaście dni.

Lot i glos
Lata bardzo szybko zarówno na otwartej przestrzeni, jak i wśród drzew i krzaków. Przylatując do gniazda wabi młode dźwiękiem gek - gek - gek, pisklęta odpowiadają: nije-nije-nije.

Pożywienie
Żywi się drobnymi zwierzętami, ptakami kołkowatymi, ptactwem domowym, a nawet mniejszymi ptakami drapieżnymi. Nie strawione kości, pióra i sierść zrzuca w formie podługowatych wypluwek.

Ochrona
Objęty ochroną gatunkową.

dodane na fotoforum:

coralik

coralik 2011-12-19

cudowny

dodaj komentarz

kolejne >