[25438277]

HISTORIA KOŁA PRZEWODNIKÓW PTTK w SANDOMIERZU

Istnienie przewodnictwa turystycznego w Sandomierzu związane jest z powstaniem w 1910 roku Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.

Działalność na polu turystyki w Sandomierzu wzmogła się po roku 1918. Wówczas nielicznie przybywające do nas wycieczki oprowadzali działacze tut. Oddziału : Józef Pietraszewski, ks. Andrzej Wyrzykowski, Stanisław Karpowicz, Roman Koseła.

W okresie międzywojennym oprowadzali też wycieczki członkowie Kółka Krajoznawczego działający w Gimnazjum Męskim w Sandomierzu. Kończyli oni kursy dla przewodników po Sandomierzu organizowane przez Polskie Towarzystwo Krajoznawcze. Jednym z takich przewodników był Stanisław Walczyna - działacz sandomierskiego krajoznawstwa. Ci młodzi członkowie PTK oprowadzali turystów aż do 1939 r.



Członkowie PTK - przewodnicy podczas II wojny światowej byli mocno zaangażowani w prace konspiracyjne i tajne nauczanie. W 1940 r. nastąpiły pierwsze aresztowania. Z rąk hitlerowców zginęli : Roman Koseła, Aleksander Patkowski, Lucjan Grabara, Stefan Żarski.

Oddział PTK wznowił działalność w 1946 r. Wycieczki oprowadzają w tym czasie nieliczni przewodnicy :Józef Pietraszewski, Wincenty Burek, Mieczysław Wolski, Józef Baczyński. Już w 1946 roku zorganizowano kurs przewodnicki który ukończyły 4 osoby. Od 1948 r. wzmaga się ruch turystyczny, a zarazem zapotrzebowanie na przewodników.

W 1956 r. pracownica muzeum sandomierskiego Krystyna Wachowicz nawiązuje kontakt z grupą sandomierskich nauczycieli którzy oprowadzają po mieście przybyłe do muzeum wycieczki. Wśród współpracujących nauczycieli należy wymienić : Wincentego Burka, Tadeusza Grzesiaka, Józefa Nowaka, Zbysława Stanka, Mieczysława Wolskiego, Tadeusza Grzesiaka. Okres ten był ciężki, ponieważ nieuregulowane były sprawy organizacyjne (stawki za usługi, zgłoszenia wycieczek, zlecenia itp.). Spowodowało to konieczność zorganizowania przy Oddziale PTTK w Sandomierzu Sekcji Przewodników. Została ona powołana 12 marca 1957 r. a jej pracą kierował ówczesny prezes Oddziału Mieczysław Wolski. To on zorganizował pierwszy po wojnie kurs przewodnicki, który niestety nie został zakończony egzaminami i nadaniem uprawnień. W latach 1958-59 istniała przejściowo druga sekcja nazwana Młodzieżową Sekcją Przewodników, której opiekunem był Józef Nowak. W kwietniu 1959 r. Sekcję Młodzieżową włączono do Sekcji Przewodników i tak powstało Koło Przewodników Sandomierskich. Przewodniczącym Koła został Józef Nowak.

Pierwsze legitymacje przewodnickie otrzymali w 1959 r. z okręgu PTTK w Kielcach koledzy :

Wincenty Burek, Józef Nowak, Zbysław Stanek, Mieczysław Wolski, Józef Gałach, Józef Pietraszewski.

Na przełomie 1959/60 ówczesny prezes Koła Józef Pietraszewski organizuje nowy kurs na przewodnika po Sandomierzu. Egzamin zdaje 27 osób i dostają świadectwa wydane przez Oddział PTTK w Sandomierzu i legitymacje z Zarządu Okręgowego w Kielcach.

Od listopada 1961 r. do maja 1962 r. trwa nowy kurs na przewodnika po Sandomierzu i okolicy. Uczestnicy kursu po zdaniu egzaminu teoretycznego i praktycznego przed Komisją Kwalifikacyjno - Egzaminacyjną przy WKKiT w Kielcach otrzymali legitymacje uprawniające do oprowadzania wycieczek po Sandomierzu i okolicy. Zostali zakwalifikowani już jako przewodnicy turystyczni. Kurs ukończyło 25 osób.

W latach 1962-1964 działalnością Koła kierował znany literat, autor wielu opowiadań i gawęd sandomierskich Wincenty Burek.

W związku z zwiększającym się zapotrzebowaniem na usługi przewodnickie zorganizowano w 1966 r. następny kurs na przewodnika po Sandomierzu i okolicy. Uprawnienia przewodnickie otrzymały 33 osoby.

Od 1967 r. przewodnicy sandomierscy używają swojej odznaki przewodnickiej. Odznaka "Przewodnik PTTK Ziemia Sandomierska" została wykonana według projektu Stefana Osemlaka. Wykonanie odznaki przewodnickiej jest w dużym stopniu zasługą przewodniczącej Koła Krystyny Wachowicz.

W roku 1967 jest już w sandomierskim Kole 97 przewodników. Rok 1968 to rok kiedy przewodnicy sandomierscy kupują mundury przewodnickie.

Aby sprostać zapotrzebowaniu wzrastającego ruchu turystycznego Zarząd Koła PTTK w Sandomierzu zorganizował w 1969 r. kolejny kurs przewodnicki. Przewodnikami zostały 33 osoby.

Rok 1970 to rok w którym zostaje zorganizowany kurs dla przewodników po Ziemi Sandomierskiej. Grono przewodników powiększa się o 34 osoby. W tym też roku obchodziliśmy 60 lat PTTK w Sandomierzu. Z tej okazji odbył się Jubileuszowy Zjazd w którym uczestniczyli nie tylko przewodnicy sandomierscy ale także władze wojewódzkie i miejskie.

Sezon jesienno-zimowy 1970-1971 był okresem intensywnych szkoleń przewodnickich w związku z mającą nastąpić weryfikacją uprawnień przewodnickich. W wyniku tych weryfikacji na liscie przewodników zostało 90 osób.

W ramach poszerzania uprawnień w maju 1972 r. odbył się egzamin dla przewodników terenowych po woj. kieleckim. 9 osób otrzymało uprawnienia przewodnika po woj. kieleckim.

W1973 r. w wyniku nowego kursu na przewodnika po Sandomierzu i Ziemi Sandomierskiej przybywa do Koła 22 osoby.

Ten rok był dla Sandomierskiego Koła wyjątkowo pomyślny. Na listę sławnych przewodniczek wpisała się Janina Bąk, która zdobyła złoty laur na II Krajowym Konkursie Krasomówstwa Przewodników PTTK w Golubiu-Dobrzyniu.

W 1998 r. za sprawą prezesa Koła Janusza Pawłowskiego Koło ma swój sztandar. Projekt sztandaru wykonał Janusz Pawłowski. Uroczyste poświęcenie i wręczenie Sztandaru Koła Przewodników PTTK miało miejsce w kościele św. Jakuba w Sandomierzu odbyło się 13 grudnia 1998 r. Poświeceniu Sztandaru towarzyszyło obranie Patrona naszego Koła. Został nim św. Andrzej Bobola, związany z Ziemią Sandomierską.Duże zapotrzebowanie na usługi przewodnickie wymagało od kolejnych Zarządów organizowania kolejnych kursów na przewodników. Kursy takie były po 1974 r. przeprowadzone w latach 1975-76, 1978, 1984, 1986, 1989, 2002-2003, 2005-2006, 2008-2009, 2010-2011

dodane na fotoforum: