[29159128]

Rezydencja w Dzikowie, który został włączony do miasta Tarnobrzega uważana jest
Matki Boska Dzikowska
Słynny jest cudowny obraz Matka Boska Dzikowskiej, przedstawiający Rodzinę Świętą w czasie ucieczki do Egiptu. Na tle ciemnego wnętrza, z jasnym prostokątem okna w prawej górnej części, widnieją postacie Maryi z Dzieciątkiem i św. Józefem. Obraz powstał najprawdopodobniej we Flandrii w latach 1515 – 1540. Gdy rozeszły się wieści o jego cudownych właściwościach - chorzy odzyskiwali bowiem zdrowie, a strapieni pocieszenie, w 1678 r. został przeniesiony z kaplicy zamku dzikowskiego do kościoła Dominikanów ufundowanego przez Tarnowskich. Dzików stał się przez to miejscem kultu Maryjnego, do którego ściągały rzesze pielgrzymów. Pielgrzymował do niego m.in. Jan Paweł II, kiedy był jeszcze biskupem krakowskim.
dziś za pałac choć wcześniej bezsprzecznie miała charakter obronny i była uznawana za zamek. Leży ona nieopodal Wisły, niemal przy głównej drodze wyjazdowej z miasta i jest siedzibą technikum rolniczego. To co można dziś zobaczyć, to efekt odbudowy po wielkim pożarze w latach międzywojennych. Niestety postanowiono zmienić styl pałacu, co pozbawiło go wielu efektownych ozdób i dodatków. Obiekt jest dwukondygnacyjny z głównym korpusem i dwoma skrzydłami bocznymi tworzącymi razem literę U. Po środku stoi czterokondygnacyjna wieża bramna z zegarem tradycyjnym. Drugi zegar - słoneczny umieszczony jest na prawym skrzydle pośród winorośli. W lewym natomiast znajduje się kaplica, o czym świadczy krzyż przy portalu wejściowym. Archeolodzy odkryli tam najstarsze partie murów i piwnice pierwotnego dworu wieżowego z XVI wieku. Rezydencję otacza ładny park z mostkiem i kilkoma budynkami, takimi jak pawilon ogrodowy, ujeżdżalnia koni, powozownia, kuchnie zamkowe. Park powstał w XIX w. w dużej mierze w miejscu dawnych fortyfikacji zamkowych, o których niestety nie wiele wiadomo. Ich resztki to stary mur ceglany i ślady fosy, można domyślać się istnienia bastionów.
Nie wiem czy w środku pałacu jest coś do oglądnięcia, bo zawsze trafiałem na dni gdy szkoła była zamknięta, ale można przypuszczać że nie. Od dawna istnieją plany przeniesienia technikum i uczynienia z pałacu ośrodka kultury regionalnej, ale dopiero teraz, za sprawą potomków dawnych właścicieli i lokalnych patriotów zamiary te nabierają realnego kształtu. Można już oficjalnie zwiedzać piwnice zamkowe.

dodane na fotoforum: