Czerwony Dwór (lit.Raudondvaris) Litwa

Czerwony Dwór (lit.Raudondvaris) Litwa

CZERWONY DWÓR - (lit.Raudondvaris), osiedle w rejonie kowieńskim, położone na zachód od Kowna u zbiegu rzek Niemna i Niewiaży. Po bitwie pod Grunwaldem zamek ten został przebudowany i stał się własnością króla Władysława Jagiełły.
W 1549 roku król polski Zygmunt August podarował zamek swojej żonie, którą była Barbara Radziwiłłówna. Po jej śmierci zamek popadał w ruinę; odbudowany w XVII w. przetrwał do dzisiaj.

Ziemie należące pierwotnie do Radziwiłłów, wraz z zamkiem od XVI w. były w rękach Gintowt-Dziewałtowskich, ponownie Radziwiłłów, Worłowskich, Zabiełłów, a od lat 20. XIX w. i do I wojny światowej były własnością Tyszkiewiczów (kupił je Benedykt Tyszkiewicz).
Zamek został wybudowany przez Dziewałtowskich na przełomie XVI i XVII w. Po pożarze w 1831 roku Benedykt Tyszkiewicz dokonał gruntownej przebudowy zamieniając go w wielką rezydencję w stylu renesansowo-neogotyckim; pałac zbudowany jest z czerwonej cegły i stąd nazwa miejscowości.

Rezydencja znana była z niezwykłej kolekcji dzieł sztuki i malarstwa: m.in. obrazy Leonarda da Vinci, Caravaggia, Rubensa, Bernardina Luni, Buido Reni, Bernardo Bellotto, Giuseppe Salvatiego i Andrea del Sarto; w głównej sali na piętrze eksponowany był wielki obraz Jana Matejki „Batory pod Pskowem” (obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie). Po wybuchu I wojny światowej w 1914 roku Tyszkiewiczowie zgromadzone tu dzieła sztuki i część biblioteki wywieźli do Białej Beskidzkiej w Krakowskiem. Po I wojnie światowej majątek został przejęty bez odszkodowania przez rząd litewski, rozparcelowany, a w zamku umieszczono szkołę i przytułek. Rezydencja zachowała się w dobrym stanie do współczesnych czasów.

Główny budynek pałacowy, stajnie, lodownia i oranżeria są odrestaurowane. Wiosną 2012 r. w lodowni zostało otwarte Centrum Informacji Turystycznej Rejonu Kowieńskiego. W pałacu otwarte Muzeum im. Juozasa Naujalisa, Muzeum Kultury i Malarstwa Dworskiego, Urząd Stanu Cywilnego, sale konferencyjne, hotel oraz sale balowe w piwnicach.
W oranżerii, gdzie rośnie najstarsza i najgrubsza na Litwie palma, w 2012 r. została otwarta restauracja z salami balowymi. W czerwcu 2013 r. w stajniach i powozowni liczącej 150 lat otwarto Inkubator Sztuki, w którym mieści się mobilna sala teatralna - koncertowa z 500 miejscami, galeria fotografii i sztuki z salą wystawową, pracownie i mieszkania dla czasowo tu przebywających artystów. Wiosną i latem 2012 r. w parku odtworzone zieleńce i kwietniki.