miejscowość:Dąbrowa Zielona

miejscowość:Dąbrowa Zielona

Dąbrowa Zielona – gmina wiejska w województwo: śląskie
powiat: częstochowski
Siedziba gminy to Dąbrowa Zielona.

Sołectwa
Borowce, Cielętniki, Cudków, Dąbek, Lipie, Nowa Wieś, Olbrachcice, Raczkowice, Raczkowice-Kolonia, Soborzyce, Święta Anna, Ulesie, Zaleszczyny.

Miejscowości bez statusu sołectwa: Brzozówki, Gajówka Nowa Wieś, Leśniczówka Knieja, Maluszyce, Milionów, Niebyła, Osiny, Rogaczew.


Pozdrowienia dla „ulubionych ” z urlopu w woj.śląskim.....>>>

↑✍..DĄBROWA ZIELONA - kościół p.w. św. Jakuba✞.

✍..Obecna budowla powstała w dwóch różnych okresach. Pierwotny kościół✞ został wybudowany w 1554 r. w stylu renesansowym [data z informacji turystycznej przy kościele✞, spotkałem również datę budowy kościoła✞ w 1544 r. jak również z danych Ośrodka Dokumentacji Zabytków l. 1554-70 - przyp. autora] z fundacji kanonika krakowskiego Stanisława Dabrowskiego. Kościół✞ ten był budowlą orientowaną, z pojedynczą, masywną wieżą po stronie zachodniej (wieża na planie kwadratu, w najwyższej kondygnacji ośmioboczna) oraz półkolistą apsydą, zamykającą prezbiterium od wschodu. Przed 1787 r. poddany został restauracji.
W l. 1908-11 zbudowano nowy korpus kościoła✞, usytuowany prostopadle do korpusu starszej budowli renesansowej. Dawny kościół✞ został w ten sposób przekształcony w nawę poprzeczną (transept) i część prezbiterium rozbudowanej świątyni.

✍..Nowszy korpus kościoła✞ posiada dwuwieżową fasadę po stronie północnej. Nad skrzyżowaniem starszego i nowszego korpusu świątyni wznosi się kopuła z latarnią, wsparta na wysokim bębnie.

✍.. Wnętrze starszej części świątyni✞ nakryte jest sklepieniami krzyżowo-żebrowymi. Na sklepieniach oraz wewnątrz kopuły na wysokim bębnie z latarnią ustawionej na skrzyżowaniu nawy i transeptu zachowała się polichromia z XVIII w. W kościele✞ zachowały się także renesansowe portale i nagrobki z ok. 1600 r. oraz kamienna ambona. Wewnątrz znajdują się dwa rokokowe ołtarze z 1776 r., chrzcielnica z 1778 r. a nad nią płaskorzeźba Chrztu Chrystusa z 2 poł. XVIII w.
Nad dawnym wejściem do świątyni zachowała się tarcza z herbami Poraj, Pobóg i Nowina oraz literami S.D.

✒...Kościół✞ jest częściowo otoczony murem z 9 kaplicami☥ ze stacjami drogi krzyżowej z ok. 1756, kapliczki☥ remontowane w 1844 i 1866 r.

✒...Do zespołu kościoła✞ parafialnego wchodzi również murowana plebania z ok. 1840 r., przebudowana na pocz. XX w.

__________________________________________________

dodane na fotoforum:

basik44

basik44 2016-07-17

Ciekawą ma historię ten kościół..........

dodaj komentarz

kolejne >