miejscowość:Wałbrzych

miejscowość:Wałbrzych

✑-Zamek Książ

✍..dziedziniec honorowy(prawa strona).

...widoczny zespół rzeźb przetrwał i gigantyczną przebudowę zamku, dzieło jego ostatniego pana, księcia Jana Henryka (Hansa Heinricha) XV, i barbarzyńską „przebudowę” nazistowskiej organizacji TODT(organizacja Todt [niem. Organisation Todt, OT] – utworzona w 1938 w Niemczech organizacja mająca za zadanie budowę obiektów wojskowych, kierowana początkowo przez Fritza Todta.Zatrudniała początkowo Niemców niezdolnych do służby wojskowej oraz przedpoborowych, którzy podlegali obowiązkowi pracy w organizacji. W latach II wojny światowej zatrudniano przymusowo także robotników i inżynierów z krajów okupowanych. ) , i dekady opuszczenia po II wojnie światowej wraz z powojennym szabrem. Jeśli chodzi o zespoły pałacowych rzeźb barokowych na terenie Polski, ten jako prawdopodobnie jedyny jest w miarę kompletny i nienaruszony.
Rzeźby pojawiły się u stóp zamku w latach 1718-1734, kiedy mecenas sztuki, hrabia Konrad Ernst Maksymilian von Hochberg, dokonywał przebudowy Książa na okazałą, reprezentacyjną barokową rezydencję. Wezwał on wybitnego artystę, Johanna Georga Schencka, który obmyślił cały projekt, a że w epoce baroku każda rzeźba musiała przekazywać widzom coś więcej, niż to, że oto brodaty mężczyzna trzyma na rękach niekompletnie odzianą niewiastę.
Przez postawienie tych rzeźb uczczono pana zamku i jego dostojną małżonkę, trzecią już, hrabinę Christinę Dorotheę z domu von Reuss-Plauen, która w wieku lat 24 wstąpiła w związek małżeński 14 listopada 1723 roku z 41-letnim wtedy hrabią von Hochbergiem.

dodane na fotoforum: