katamaran do Helgoland bilet kosztowal 140 euro uff,,

katamaran do Helgoland bilet kosztowal 140 euro uff,,

Katamarany budowane są w przeróżnych rozmiarach, od wielkich jednostek oceanicznych po małe o długości nie przekraczającej 5 metrów. Mogą być to zarówno jednostki silnikowe, jak i napędzane żaglami albo wiosłami.

Zaletą katamaranu jest duża stateczność początkowa, która (w przypadku napędu żaglowego) umożliwia mu osiągnięcie znacznie większych prędkości niż porównywalnej wielkości statki jednokadłubowe i większa odporność na wywracanie przez burtę. Wadą (w przypadku napędu żaglowego) jest stosunkowo duży kąt martwy, granicząca z niemożliwością trudność przywrócenia właściwej pozycji, gdy już do wywrotki dojdzie (dotyczy tylko jednostek znacząco większych niż 20 stóp, mniejsze - przeszkolona załoga stawia bez kłopotu) i większa podatność na wywracanie przez dziób (dotyczy małych regatowych jednostek).

dodane na fotoforum:

ewa52

ewa52 2010-07-26

droga impreza;a maz sie cieszyl,ze zdecydowalam sie jechac z nim,zreszta ja lubie .............niektore stany w Ameryce sa piekne i wystarczy ogladac je z okna samochodu zeby oko ucieszyc;przed chwila widzialam Ciebie na sype ale moj jest zle podlaczony ,przerywa czesto;pozdrowka

dodaj komentarz

kolejne >