Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze...

Zamek Grodztwo w Kamiennej Górze...

...stara pocztówka (z internetu).
https://fotopolska.eu/Kamienna_Gora/b18041,Zamek_Grodztwo.html

cd opisu:
"Pierwszy zamek wzniósł w końcu XIII w. książę Bolko I na wzgórzu, na którym stał kiedyś stary gród. Drugi zamek, założony kilkaset metrów dalej miał swój początek w dworze, którego daty budowy nie znamy. Być może postawił go na przełomie XV i XVI w. Hans Schaffgotsch z Chojnika. Rozbudowa do potężnego zamku bastionowego nastąpiła w II poł. XVI w.
-lata 1285-1295 - powstał pierwszy zamek zwany Stróżą. Osada targowa przy zamku została przekształcona w miasto
-1426 r. - podczas wojen husyckich zamek jak i miasto zostały zniszczone. Zamku już nie odbudowano
-lata 1565-1588 - istniejący dwór nad Bobrem stojący poza ówczesnym miastem, został przebudowany w renesansowy zamek przez ród Schaffgotschów. Miał on kształt czworoboku z wieżą i wewnętrznym dziedzińcem z arkadowymi krużgankami. Bezpieczeństwo rezydencji zapewniał mur obwodowy z bastionami i fosą.
-przełom XVI i XVII w. - Kamienna Góra na krótko przeszła w ręce von Schindelów, a następnie von Dyhrnów
-XVII w. - zamek przejęli Promnitzowie
-poł. XVIII w. - właścicielami został ród Stolberg-Wernigerode
-XIX w. - zamek został przebudowany na rezydencję pałacową
-1945 r. - zamek przejęły wojska sowieckie i o dziwo nie zniszczyły go. Później był siedzibą PGR-u
-1964 r. - zamek spłonął i od tego czasu stopniowo obraca się w kupę gruzu."

CIEKAWOSKA!
Dostojni goście:
W renesansowym zamku w Kamiennej Górze gościło wiele znamienitych osób. W 1813 roku był tu car Rosji Aleksander I i król Prus Fryderyk Wilhelm III. W pobliżu bowiem odbywała się koncentracja wojsk prusko - rosyjskich. W styczniu 1904 roku do zamku przybył cesarz Niemiec Wilhelm II z małżonką. Ta wizyta związana była ze ślubem hrabianki Armgardy Stolberg - Wernigerode z komandorem-podporucznikiem Oskarem hrabią von Platten zu Hallermund. Oprócz cesarza, który zasiadł na honorowym miejscu przy środku stołu, na przyjęcie zaproszono blisko stu hrabiów, baronów i wyższych oficerów wojskowych. Cesarz podarował młodym diadem wysadzany ciemnoniebieskimi kamieniami i brylantami oraz wazę z królewskiej fabryki porcelany, a jego świta srebrny talerz z dedykacją. Cesarska para opuściła pałac o godzinie 18.00 i wyruszyła specjalnie na tę okazję oświetloną lampami elektrycznymi drogą na dworzec kolejowy, skąd odjechała do Wrocławia.

(Podałam za:
https://zamki.res.pl/kamiennag.htm)