Gomasio. Nową porcję zrobiłam.

Gomasio. Nową porcję zrobiłam.

Informacje z netu.
Właściwości:
-umożliwia w smaczny sposób zredukowanie ilości soli w diecie
-nie wywołuje pragnienia
-silne działanie odkwaszające i alkalizujące krew
-duża zawartość żelaza, fosforu, magnezu, wit. A i B
-duża zawartość wapnia w 100 g sezamu zawarte jest 1160 mg wapnia. Dla porównania: mleko krowie -zawiera go 118 mg, jaja kurze 65 mg
-stymuluje metabolizm, regeneruje florę bakteryjną jelit
-wspomaga wchłanianie substancji odżywczych, pomocne w leczeniu anemii, stwardnienia rozsianego, stanów -zapalnych, cukrzycy, nowotworów
-wzmacnia serce, układ krążenia i układ nerwowy (wit. E)
-obniża poziom złego cholesterolu
-zwiększa odporność
-wzmacnia cały organizm, podnosi natychmiastowo poziom energii (ssij 1/2 łyżeczki). Skuteczne także na kaca, odkwasza organizm i dostarcza energii, zmniejszając dolegliwości

Zastosowanie:
do posypywania ryżu, kasz, warzyw, pieczywa, twarogu, kanapek, sałatek, pieczonych lub gotowanych ziemniaków oraz wszędzie tam, gdzie sól jest niezbędna jako dodatek smakowy.

Ilość użytej soli w stosunku do nasion powinna wahać się w przedziale: 1:8 do 1:16. Zależy to od pory roku, pogody, temperatury, ale także od naszego wieku, konstytucji i kondycji psychofizycznej oraz codziennej aktywności.
Na przykład: latem, gdy przeważają wysokie temperatury (pierwiastek jang), dajemy mniej soli, która jako produkt spożywczy jest również jang.
Jesienią i zimą natomiast zwiększamy ilość soli, ponieważ te pory roku mają przewagę pierwiastka jin (zimno). Zatem więc, sporządzamy gomasio latem w stosunku 1:12, a nawet 1:16, a zimą 1:8, maksymalnie 1:10.
Soli używamy morskiej lub kamiennej kopalnej, nie rafinowanej.

A więc:
latem bierzemy 1 łyżeczkę soli i np. 16 łyżeczek sezamu
zimą 1 łyżeczkę soli i np. 10 łyżeczek sezamu

Przygotowanie:
Na rozgrzaną patelnię wrzucamy sól, chwilę prażymy na małym ogniu i dorzucamy sezam. Prażymy kilka minut, aż sezam będzie miał złoty kolor, co jakiś czas potrząsając patelnią. Po uprażeniu przesypujemy wszystko do miski i zostawiamy do przestygnięcia. Następnie rozgniatamy całość (ale dobrze jest odłożyć część i dodać ją już po zmiksowaniu pasty, bo wtedy mamy w gomasio trochę całych ziarenek) w moździerzu lub ucieramy w makutrze tak długo, aż powstanie sezamowy proszek, albo sezamowa pasta.
Jeśli nie macie moździerza można wszystko zmielić blenderem lub w kielichu do koktajli. Przesypujemy do słoiczka lub zamykanego pojemniczka. Znalazłam informację, że gomasio powinno się skonsumować w przeciągu 10-14 dni, więc polecam taką ilość jak przepisie, bo robi się to 15 minut i lepiej za jakiś czas zrobić świeże.
Przechowywanie:
gomasio należy przechowywać 2-8 tygodni w chłodnym i zaciemnionym miejscu, w zamkniętym szklanym pojemniku. Nie należy przygotowywać dużej ilości, nadmiarem można się podzielić z przyjaciółmi lub przechowywać w lodówce.

izolek

izolek 2016-08-01

Wielkie dzięki - warto wiedzieć.

dodaj komentarz

kolejne >