Europejska papuga.

Europejska papuga.

Ornitolodzy zwracają uwagę, że aleksandretty są dziuplakami, a jednocześnie trzymają się blisko człowieka i często żyją w okolicach, gdzie brakuje starych drzew i dziupli. Drążą więc otwory w izolacjach budynków, stając się utrapieniem administratorów i właścicieli domów w wielu europejskich miastach.
Tam, gdzie występują naturalnie, uważane są za jedne z większych ptasich szkodników. W Indiach niszczą zasiewy i plantacje słoneczników czy daktylowców. Na Wyspach Brytyjskich dają się we znaki na tyle, że prawnie zezwolono tam tępić papugi w miejscach, gdzie mogą wyrządzać szkody lub powodować zagrożenie. Zagrożenie wiąże się m.in. z tym, że aleksandretty mogą być nosicielami bakterii wywołujących (także u ludzi) ornitozę, czyli ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego, i pierwotniaków wywołujących kryptosporydiozę (chorobę układu pokarmowego).
Zielone papugi powodują też problemy ekologiczne, gdyż w poszukiwaniu miejsc do lęgów konkurują z gatunkami europejskimi, np. dzięciołami, szpakami i kowalikami. Wygrywają jako większe i silniejsze, ale też dlatego, że rozpoczynają lęgi w lutym, zajmując dziuple ptakom, które rozmnażają się nieco później.
Doświadczenia z zachodu i południa Europy pokazują, że papugi na wolności świetnie się adaptują. Są wszystkożerne. Szybko odkryły, do czego służą karmniki (wypierając z nich bogatki i modraszki) i dobrze znoszą mrozy. Dlatego według naukowców z Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego (UP) w Poznaniu papugi skolonizują także Polskę.
Zdjęcie wykonałem w Amsterdamie.

dodane na fotoforum:

olga22

olga22 2016-05-19

ciekawa papuzia zieleń!

pit69

pit69 2016-05-20

Super!

madu02

madu02 2016-05-23

Już wszystko wiem...zaskoczyło mnie to, że dobrze znoszą mrozy. W Australii obserwowałam całe stada, pojedyncze [piękne duże, białe i kolorowe] przylatywały pod dom i żebrały o jedzenie...

dodaj komentarz

kolejne >