Ulica płk Szczepana Ścibiora w Uniejowie .

Ulica płk Szczepana Ścibiora w Uniejowie .

Szczepan Ścibior (ur. 13 grudnia 1903 w Uniejowie,stracony 7 sierpnia 1952 w Warszawie) – pułkownik pilot Wojska Polskiego.
Podczas wojny obronnej 1939 wraz ze sztabem został ewakuowany na wschód, a następnie przeszedł do Rumunii, gdzie internowano go w obozie w Tulczy. Wkrótce wyjechał do Francji, gdzie przydzielono go do dywizjonu szkolnego lotnictwa myśliwskiego jako pilota instruktora. Po kapitulacji Francji przedostał się do Wielkiej Brytanii. Pod koniec sierpnia 1940 został dowódcą 1. eskadry 305 Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1941 krótko dowodził dywizjonem, gdyż 6 sierpnia podczas lotu bojowego został zestrzelony nad Belgią. Zdołał się uratować, przedostać do Brukseli, gdzie zajęła się nim ludność cywilna, ale wkrótce został aresztowany przez gestapo. Do końca wojny przebywał w obozie jenieckim. Po wyzwoleniu przez wojska brytyjskie 2 maja 1945 dotarł do Wielkiej Brytanii.

W marcu 1946 powrócił do Polski. Początkowo objął funkcję dowódcy 7 Samodzielnego Bombardująco-Nurkowego Pułku Lotniczego w Łęczycy, a w sierpniu 1947 został komendantem Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie.

Został aresztowany 9 sierpnia 1951 w Dęblinie, maltretowany w ośmiomiesięcznym śledztwie i pod bezzasadnymi zarzutami 13 maja 1952 wraz z pułkownikami B.Adameckim, A.Menczakiem, W.Minakowskim, J.Jungravem i S.Michowskim przez NSW 5/52 pod przewodnictwem płk Piotra Parzenieckiego, nr sprawy Zg.R.7/52, na podstawie art.86 §1,2 KKWP skazany na karę śmierci.
Prezydent Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Płk Szczepan Ścibior został stracony 7 sierpnia 1952 w więzieniu mokotowskim. NSW stwierdził 26 kwietnia 1956 jego niewinność i uchylił wyrok z 1952. Dokładne miejsce pochówku nieznane.
Jego symboliczny grób znajduje się na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera B II 28 rz. 1 m. 28).
Wspominam ,bo to jakże tragiczny życiorys historii współczesnej.

Historia dopełniona.(Uzupełniłem 13.11.2019r.)

Na terenie Garnizonu Dęblin w dniach 5-6 listopada 2019 roku odbyły się uroczystości pogrzebowe gen. bryg. pil. Szczepana Ścibiora.
Był to drugi powojenny komendant Szkoły Orląt i pierwszy dowódca dywizjonu bombowego 305, który po wyreżyserowanym procesie w 1952 r. został rozstrzelany, a jego szczątki odnaleziono na „Łączce” na Powązkach.
Trumna ze szczątkami gen. Ścibiora we wtorek po południu została przewieziona do Dęblina i wystawiona w Pałacu Jabłonowskich. Podczas konferencji naukowej przypomniano sylwetkę i dokonania generała. W dęblińskim Muzeum Sił Powietrznych otwarto poświęconą mu wystawę. Główne uroczystości pogrzebowe odbyły się w środę 6 listopada.
Podczas Polowej Mszy Żałobnej, którą koncelebrował Biskup Polowy WP gen. bryg. dr Józef GUZDEK, odczytano list Prezydenta RP, Ministra ON oraz Prezesa IPN.

(komentarze wyłączone)