Oko motyla

Oko motyla

Motyle

Podobnie jak pszczoły są w stanie wykrywać zapas nektaru w kwiatku. Motyle mają tylko 0,04 z ludzkiej ostrości widzenia, jest to jednak wystarczająco by dostrzec mały pręcik z odległości 50 centymetrów. Motyl najlepiej widzi kolory od żółtego do czerwonego, rzadziej barwy niebieskie i fioletowe.
Wyłupiastymi oczami rozmieszczonymi na czubku głowy potrafią ogarnąć całe 360 stopni. Z ich punktu widzenia świat wygląda jak wielka misa - jest bogaty w kolory, a ubogi w szczegóły.




Struktura oka motyla różni się bardzo od ludzkiego. Składają się z ułożonych w charakterystyczny wzór mozaikowy omatidiów czyli charakterystycznych tubkowatych „oczek”, z których każde posiada własną rogówkę, komórki barwnikowe i receptory, odbierając tylko wąski wycinek pola widzenia. Daje to obraz mozaikowy, który zostaje przetworzony w układzie nerwowym. Motyl ma aż 12 tysięcy omatidiów, każdy z nich działa jak piksel w aparacie fotograficznym przetwarzając fragment obrazu.

Motyle wykorzystują zjawisko iryzacji (tęczowania)i dzięki temu płatki mienią się różnymi kolorami, w zależności od strony podchodzenia do lądowania.

Prymitywne oczy gąsienicy rejestrują tylko światło i cień.

dodane na fotoforum:

ewik57

ewik57 2021-04-11

Motyl?

halb09

halb09 2021-04-11

Dużo ciekawostek....

dodaj komentarz

kolejne >