900 - letnie archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie

900 - letnie archiopactwo Cystersów w Jędrzejowie

Archiopactwonazwy/ nie znałem więc poszukałem / najstarsze opactwo na danym terytorium.
Opactwo - klasztor katolicki i dobra klasztorne pod zarządem opata.
Opat- wyższy przełożony w męskich zakonach katolickich należących do kręgu zakonów mniszych. Odpowiednikiem w zakonach żeńskich jest ksienia.
Opatowi przysługują także niektóre uprawnienia liturgiczne. Może on mianowicie używać infuły (czyli mniej uroczystej mitry) oraz pastorału – pastorał jednak musi zostać przysłonięty welonem, co ukazuje, że opat nie ma władzy pro foro externo, czyli poza swoją wspólnotą zakonną. Ma natomiast zwyczajną władzę ordynariusza wobec swoich podwładnych, co do jurysdykcji. Święceń może udzielać, jeśli sam jest biskupem.


Klasztor został doskonale uposażony; jego oprawę stanowiły 24 wsie oraz liczne dochody z dziesięcin, ceł targowych i karczemnych. Dobra gospodarka i świetna organizacja, jaką prezentował jędrzejowski klasztor sprawiły, że na jego bazie powstały w Polsce kolejne konwenty: w Ludźmierzu (1235), Szczyrzycu (1243), Woszczycach (1238), Rudach (1254). Zgodnie z wymaganiami reguły zakonnej w pobliżu (ale w pewnej odległości) powstało miasto stanowiące centrum administracyjne i gospodarcze całego kompleksu zakonnych włości. Prawa miejskie (magdeburgię) miasto Jędrzejów uzyskało w roku 1271.