Kraków nocą

Kraków nocą

Kościół św. Michała .
Według legendy stała tu niegdyś świątynia pogańska i na jej miejscu zbudowano kościół romański pw. św. Michała Archanioła. W XIV wieku gotycką świątynię postawił Kazimierz III Wielki. Od 1472 opiekują się nią Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, sprowadzeni do Krakowa przez Jana Długosza, który niebawem wystawił im nowy kościół. Jan Długosz w 1480 spoczął na Skałce.

Z kościołem na Skałce związana jest historia zmagania się dwóch potęg: świeckiej – reprezentowanej przez króla Bolesława Śmiałego i kościelnej – reprezentowanej przez biskupa krakowskiego Stanisława. W 1079 biskup został za zdradę stanu skazany przez króla na śmierć i ścięty (wg legendy właśnie na Skałce), ale w konsekwencji król musiał opuścić kraj. Kościół uznał biskupa świętym i kanonizował go w 1253. Papież Innocenty IV jako podstawę kanonizacji przyjął cuda czynione nad grobem biskupa. W 750 rocznicę kanonizacji Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł kościół na Skałce do rangi bazyliki mniejszej.

Od 1089 zwłoki biskupa spoczywają w katedrze wawelskiej, ale to Skałka jest miejscem jego kultu. Przed trumną biskupa w katedrze wawelskiej koronowano królów polskich. Do ceremoniału koronacyjnego należała także pielgrzymka pokutna z Wawelu na Skałkę.

dodane na fotoforum:

bez64

bez64 2009-09-10

Aaaaale ładnie :))))))

fluidek

fluidek 2009-09-10

Fajna fotka i ciekawy opis. Kiedys zajmowalam się tą historią zatargu Bolesława III (tak to nie bład) Smiałego ze Stanisławem,poniewaz ten ostatni wywidził się z herbu Prus. Prawda historyczna jest jednak bardziej skomplikowana. Był to okres walki o wplywy pomiedzy kosciołem i królem. Król miał równiez przydomek Sczodry bo był bardzo łaskawy dla swoich poddanych. Za swój czyn odpokutował wstępując do zakonu benedyktynów w Ossiach. Do dzis nie ma swojego miejsca na Wawelu. Jedna z hipotez glosi, ze został potajemnie przeniesony do Tyńca...alez się rozpisałam...pogodnej nocy zyczę:)

dodaj komentarz

kolejne >