w zoo

w zoo

Ogród Zoobotaniczny zajmuje teren średniowiecznych podmiejskich posiadłości patrycjuszowskich, następnie folwarku, który w 1797 roku przejął Johann Gottlieb Schultz, medyk z zamiłowaniem do botaniki, i zaczął go przekształcać w ogród z ciekawymi okazami botanicznymi. W 1827 roku darował ogród testamentem dla gimnazjum toruńskiego z myślą o prowadzeniu tu edukacji ekologicznej. Grób fundatora znajduje się na terenie Ogrodu. Po zaniedbaniach na przełomie XIX i XX wieku w latach 1923-1925 ogród wzbogacono nowymi roślinami w poszczególnych grupach systematycznych, a na przełomie lat 60. i 70. XX wieku pojawiły się pierwsze zwierzęta.
W 1990 roku, w związku ze zmieniającym się profilem działalności ogrodu, zmieniono jego nazwę na Zoobotaniczny. W 2002 roku Ogród został wpisany na listę polskich ogrodów zoologicznych. Z decyzją tą wiąże się obowiązek uczestnictwa we wszystkich programach prowadzonych przez wszystkie ogrody, m.in. ochrony ginących gatunków czy programach hodowlanych.

Na ponad 8 ha gruntu zebrano okazy fauny (około 50 gatunków, 130 zwierząt) i flory (około 55 gatunków drzew i 24 gatunki krzewów).
Spośród zwierząt są tu m.in. kameleon, jeżozwierz indyjski, żubr, niedźwiedź himalajski, ryś syberyjski, lama, pies dingo, muflon, serwal, żbik, liczne ptaki (ptaszarnia z oranżerią), gady (herpertorium) i inne.
Spośród roślin m.in. 100-letnia sosna czarna (pomnik przyrody), 150-letni platan klonolistny (pomnik przyrody), orzech czarny, buk pospolity purpurowy, leszczyna turecka, miłorząb dwuklapowy, jedyne w Toruniu drzewo korkowca mandżurskiego, ozdobny świerk serbski występujący w Europie tylko w górach na Bałkanach, jodła olbrzymia sprowadzona do Europy z Ameryki Północnej w 1831 roku, kłęki i inne.

misie

misie 2007-10-28

extra, pełno odcieni zieleni

daki2

daki2 2007-12-12

ale zieleń -wcielenie zieleni

dodaj komentarz

kolejne >