Kamień-Pomorski

Kamień-Pomorski

Głaz królewski w okolicach Kamienia Pomorskiego

O „Królewskim Głazie” opowiada piękna legenda.

Po zwycięskich bitwach koło Strugi oraz Niekładzia nad Regą, w 1122 roku do grodu zwanego Kamieniem przybywa sam Bolesław Krzywousty. Polski władca ma odebrać przysięgę wierności od pomorskiego księcia Warcisława, który jest pierwszym znanym z imienia władcą ze słowiańskiego rodu Gryfitów. Uroczystość uświetnia wspaniała defilada całej pomorskiej floty złożonej z ponad trzystu statków, wśród których dominują okręty Wolinian. Dla Bolesława Krzywoustego i jego świty na wielkim głazie u brzegów Wyspy Chrząszczewskiej urządzono specjalną lożę.

Dzień jest słoneczny. Płowe żagle wypełniają całą przestrzeń Zalewu Kamieńskiego. Każdy sternik za szczyt honoru poczytuje podpłynąć jak najbliżej wspaniałego władcy i zrobić zwrot statku tuż przed kamieniem, na którym znajduje się on i jego najznamienitsi wojowie. Bolesław Krzywousty podziwia kunszt pomorskich żeglarzy, a Niedamira z Wolina wyróżnia wspaniałym proporcem. Następnie jego wojownicy śpiewają pieśń specjalnie na spotkanie z morzem ułożoną:



Naszym ojcom wystarczały ryby stare i cuchnące,

My po świeże przychodzimy, w oceanie pluskające.

Ojcom naszym wystarczało, jeśli grodów dobywali,

A nas burza nie odstraszy ni szum groźny morskiej fali.

Naszym ojcom wystarczało na jelenie polowanie,

A my skarby i potwory łowim skryte w oceanie!


Pełen godności i majestatu Bolesław Krzywousty wstaje i wrzuca do wody srebrnego denara. Po Mieszku i Bolesławie Chrobrym, jest kolejnym piastowskim władcą utrzymującym Pomorze przy Polsce i Polskę nad Bałtykiem.

dodane na fotoforum:

tebojan

tebojan 2014-07-08

Pozdrawiam Grażynko w ten burzowy wieczór

dodaj komentarz

kolejne >