Monaster w Supraślu

Monaster w Supraślu

Budynki Monasterskie

W drugiej połowie XVII wieku, na pewno przed potopem szwedzkim, gdy supraskimi archimandrytami byli biskupi pińscy i włodzimierscy, dziedziniec od wschodniej strony zamknął wzniesiony dla ich rezydencjonalnych potrzeb pałac. Trójkondygnacyjny, na rzucie prostokąta, z dwoma ryzalitami połączonymi loggią, stanął na wysokiej skarpie, górując nad położoną w dole rzeką. Wnętrza późnorenesansowego gmachu, zgodnie ze stylem i duchem epoki, udekorowano z barokowym przepychem. Ozdobny portal — od strony rzeki - prowadził do kaplicy, przechodzącej przez wszystkie trzy piętra, pokrytej bogatym wystrojem sztukatorsko-rzeźbiarskim i sklepionej pla­fonem, podobnie jak znajdujący się tuż obok refektarz, o sklepieniu lunetowokolebkowym.

W XVIII wieku do pałacu od północy i południa dobudowano dwa spośród dziewięciu monasterskich budynków. Pozostałych siedem stanęło na skrzydle południowym i zachodnim.
W porównaniu ze wspaniałością świątyni i pałacu, ich wystrój uderzał prostotą.
Całość zamknęła klasycyzująca brama wjazdowa — dzwonnica.

Miłej niedzieli życzę :)

jurekw

jurekw 2016-07-17

Bardzo ciekawą historię ma ten monaster. Już same początki budowy są dość tajemnicze (teren wyznaczył płynący rzeką Supraśl drewniany krzyż). Monaster ma taką historię jaką ma ten zakątek ziemi zwanej wschodnią rubieżą Rzeczypospolitej.
Pozdrawiam serdecznie:)

trawka

trawka 2016-07-17

Bardzo ładna musi być w całej okazałości ta świątynia i pałac

ssstu6

ssstu6 2016-07-17

lubie gdy jest..."co poogladać" i..."co poczytać" ; )
pozdrówka wieczorne : )))

zezem

zezem 2016-07-18

Piękna i pięknie utrzymana budowla, lubię takie zdjęcia poparte ciekawą informacją.

(komentarze wyłączone)