Tak wyglada lipa z której rwałem kwiaty na lipówke syrop

Tak wyglada lipa z której rwałem kwiaty na lipówke syrop

LIPA DRBNOLISTNA (tilia cordata)


Surowcem leczniniczym lipy ,są są kwiaty wraz z podstawą kwiatowżą, zbieramy tylko w dni pogdne po opadnieciu rosy,po zbiorze szybko rozkladamy kwiatyw zacienionych i przeiewnych miejscach ,Nie wolno zbierć przy ruchliwych drogach ,w miastach ze wzgledu na zanieczyszczenia i duzą zawartość ołowiu.Współczesne badania wykazały że w kwiatach lipowych znajdują sie zwiazki działajace ,napotnie przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie.
-używa sie lipy w przeziębieniach ,zapaleniu oskrzeli ,zaflegmieniu gónych dróg oddechowych
-jako leku rozkurczowego i moczopędnego w dolegliościach nerek i pęcherza
-lipa jest skutecznym środkiem regenerującym po długotrwałych wysiłkach uysłowych ,stanach napięcia nerwowego i zawrotach głowy
-ułatwia także zasypianie
-zewnętrznie napar z lipy służy do płukania gardła
-jako dodatek do kąpieli zwłaszcza dla nadwrażliwych dzieci , mających trudności z zasypianiem
-jest również skutecznym środkiem łagodzącym stany zapalne skóry
-włosom nadaje połysk i elastyczność oraz miodowy zapach

NAPAR
1.5łyżki kwiatów lipy trzeba zalać 2 szkalnkami wrzątku i naparzyć pod przykryciem okolo 15 min po odstawieniu na 10 min i odcedzeniu pije się go po pół szklanki 3 razy dziennie po jedzeniu `
z lipy przygotowuje się również wspaniałe nalewki takie jak

Lipówka (likier)
5garści świeżych kwiatów lipy (bez szypułek)
1 l spirytusu
1 kg cukru
0,5 laski wanilii ewentualnie 1 opakowanie cukru waniliowego (polecam jednak laskę wanilii )
do niewielkiego gąsiorka lub słoja wrzucić kwiat lipy i zalać spirytusem rozcieńczonym 2 szklankami wody źródlanej.
Szczelnie zamknąć i odstawić na 2 tygodnie od czasu do cz su potrząsając gąsiorkiem a następnie przefiltrować przez gazę lub bibułę .
Zagotować syrop z 1 kg cukru ,wanilii i 2 szklanek wody .Do gorącego syropu wlać przefiltrowaną nalewkę,wymieszać rozlać do butelek i szczelnie zamknąć .Do picia nadaje sie późną jesienią ,

Lipniak podlaski
2 szklanki miodu lipowego
0.5 l spirytusu
2 goździki
1.5 szklanki świeżych kwiatów lipy (bez szypułek)
skórka i sok z jednej cytryny
0,5 l wody źródlanej

w maju przygotowujemy miodową nalewkę .Wodę zagotować z goździkami ,dodać miód i dobrze wymieszać dodać 2szklanki spirytusu i przelać do gąsiorka albo słoja ,szczelnie zamknąć i odstawić na 3 tygodnie,potrząsając co 2 dzień.Kiedy zakwitną lipy ,zebrać dobrze rozwinięte kwiaty i dodać do nalewki.cytrynę sparzyć wrzątkiem,zetrzeć skórkę i dodać do nalewki odstawić na dwa tygodnie w ciemne i chłodne miejsce . Po upływie tego czasu nalewkę przefiltrować przez bibułę filtracyjną przelać do gąsiorka i pozostawić na 3 tygodnie do sklarowania.Nalewkę zlać znad osadu a osad przefiltrować .Odstawić na minimum 6 miesięcy

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
wasze przepisy


NALEWKA NA WÓDCE:
100 gram rozdrobnionych kwiatów zalej 500 ml czystej wódki,szczelnie zamknij i odstaw w ciepłe miejsce na 2 tygodnie-codziennie wstrząsaj naczyniem.Przecedź przez złożoną gazę,dodaj 400 ml przegotowanej wody.Przechowuj w lodówce w ciemnej,szczelnie zamknietej butelce.Pij po łyżce nalewki 3 razy dziennie-pomoże uporać się z przeziębieniem,napięciem nerwowym,złagodzi ból migrenowy.
NAPAR Z KWIATÓW LIPY
2 łyżki kwiatów zalej 2 szklankami wrzątku,zostaw pod przykryciem na 15 min.przeciedź.Podziel na 3 porcje i wypijje między posiłkamijako srodek napotny:a jako lek uspokajający i ułatwiający zasypianie - 2 razy dziennie,po kolacji i przed snem.Naparem możesz też płukać podrażnione gardło,przemywać twarz.Kąpiel z dodatkiem naparu łagodzi zmęczenie,pielęgnuje skórę.
przepisy podała
Elżbieta Kwiatkowska

Kilka lat temu dowiedziałam się że z kwiatów lipy można zrobić również syrop( miodzik)- kwiat lipy zalać wodą,pogotować, odcedzić, dodać cukier( 1kg na 1litr)i gotować.Syrop ten można stosować jako dodatek do gorącej herbaty lub dodać do spirytusu (1:1)-otrzymamy nalewkę rozgrzewającą.

Anna Kuć

anijas

anijas 2009-06-22

ojjj chyba jakąś ...lipę wstawiasz hihihi

mart73

mart73 2009-06-22

O syropie nie slyszalam ale herbate lipowa uwielbiam... pozdrawiam Krzysiu:)))))

tulpe60

tulpe60 2009-06-22

Witam moj wszystko wiedzacy:)))
Super opis:)))
Pozdrawiam wieczornie:))

tamka

tamka 2009-06-23

Jaka obfitośc kwiatów na tej wspaniałej i życiodajnej lipie. Syropik, lipówka, lipniaczek, naleweczka - w okresie jesienno-wiosennym, jak znalazł! Smaczne i zdrowe!

wikto3

wikto3 2009-06-23

Dziękujemy za te wspaniałości -pozdrawiam

dodaj komentarz

kolejne >