Monstera – Monstera

Monstera – Monstera

Jedna z piękniejszych roślin doniczkowych, żyjąca w stanie dzikim w Ameryce Południowej i Środkowej. Monstera to wiecznie zielone, półepifityczne, krzewiaste pnącze obejmujące ponad 20 gatunków. Liście duże sercokształtne, skórzaste, wraz z wiekiem głęboko powycinane, z otworami w blaszce liściowej. Niektóre o długich zwisających korzeniach powietrznych. Kwiatostan ma kształt kolby otoczonej pochwą, pojawiający się u starszych okazów, choć nie jest to częste zjawisko. Owoce monstery są jadalne, ale obecność pewnego składnika sprawia, że mogą powodować podrażnienia błony śluzowej, dlatego radzi się ich nie jeść. Najbardziej popularną monsterą jest Monstera deliciosa (Monstera wonna) charakteryzująca się ogromnymi tarczowatymi liśćmi, osadzonymi na długich ogonkach, z głębokimi wcięciami i zaokrąglonymi dziurami, których średnica może dochodzić nawet 100 cm. Wysokość tego gatunku dochodzi do 200 cm. Natomiast Monstera deliciosa „Borsigiana” jest trochę mniejsza, ma smuklejszy pokrój, dlatego bardziej się nadaje do mniejszych pomieszczeń. Możemy się spotkać również z odmianą o białych plamach na liściach. Oprócz tego na uwagę zasługuje Monstera pertusa, charakteryzująca się szybkim rozrostem i gęstym pokrojem. Na liściach wzdłuż nerwu głównego obecność owalnych dziur o zróżnicowanej wielkości. Bardzo atrakcyjną jest również Monstera ukośna (M. obligua), która wyróżnia się ogromnymi otworami na blaszce liścia i brakiem wcięć na jego brzegach.
Uprawa
Monstera nie ma zbyt wygórowanych wymagań, jest dość łatwą w uprawie. Mimo że są to rośliny tropikalne, bardzo dobrze znoszą warunki panujące w mieszkaniu. Wymaga stanowiska jasnego do półcienistego i nie znosi bezpośredniego nasłonecznienia. Temperatura to 18-22ºC, która sprzyja szybszemu rozrostowi, ale równie dobrze zniesie niższą temperaturę (15ºC), choć wówczas powoli rośnie. Podłoże: ziemia znormalizowana lub substrat torfowy (pH 5-6,5). Lubi stałą, umiarkowaną wilgotność, w okresie letnim podlewamy systematycznie i obficie, letnią wodą, zimą umiarkowanie. W okresie letnim liście możemy spryskiwać odwapnioną wodą, co będzie miało dobry wpływ na roślinę oraz sprawi, że liście będą miały połysk. Monsterę nawozimy umiarkowanie od marca do sierpnia, co tydzień. Przesadzanie najlepiej wykonać, zanim roślina zacznie wypuszczać nowe liście, czyli marzec-kwiecień, małe rośliny, co roku, starsze co 2-3 lata. Monasterę rozmnażamy poprzez sadzonki pędowe, liściowe z oczkiem i z pnia. Ukorzeniamy przy dużej wilgotności powietrza i wysokiej temperaturze podłoża (25ºC-30ºC). Gdy monstera stanie się zbyt wysoka, albo wraz z rozwojem utraci dolne liście, wówczas możemy ją obniżyć. Zabieg ten polega na obcięciu górnej partii rośliny poniżej miejsca, z którego wyrasta duża ilość korzeni powietrznych, następnie sadzimy ją do donicy (pojemnika).
Uwagi
- Zbyt cieniste miejsce skutkuje grubieniem liści - Przebarwienia na liściach spowodowane są brakiem wody - Podatna na mszyce, wełnowce, tarczniki - Nie należy odcinać korzeni powietrznych

maniek1

maniek1 2010-01-27

Witam.Miłej i ciepłej środy życze:))
U nas -8°C.

romekm

romekm 2010-01-27

Krysiu patrząc na taką zieleń od razu cieplej....
Milutkiego i pogodnego dzionka;-))

mondia

mondia 2010-01-27

Kiedyś miałam ....jest piękny ....ale tak się rozrósł że oddałam do przedszkola....
Uroczego Ci dzisiaj dnia życzę Krysiu - dzień dobry :))

majka

majka 2010-01-27

Wspaniałego dnia życzę))Pozdrawiam gorąco!

(komentarze wyłączone)