Polski Narodowy Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych i K...

Polski Narodowy Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych i K...

Ksieza z biskupem w srodku. Księży nie obowiązuje celibat,maja zony i dzieci

Polski Narodowy Kościół Katolicki w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, PNKK (ang. Polish National Catholic Church, PNCC) – Kościół starokatolicki działający na terenie Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady którego znaczną część wiernych stanowią przedstawiciele Polonii w Ameryce Północnej. Obecnie Kościół prowadzi też działalność we Włoszech, gdzie posiada 3 parafie. Od 13 stycznia 2012 pod jurysdykcją PNKK znajduje się Polski Narodowy Katolicki Kościół w Polsce.

Idea Polskiego Kościoła Narodowego (doktryna ta nazwana została później: polskokatolicyzmem) narodziła się w wyniku sporów w Kościele katolickim wśród Polonii amerykańskiej w XIX wieku. Przyczyną były konflikty z księżmi pochodzenia irlandzkiego i niemieckiego, którzy nie rozumieli zwyczajów i problemów polskich emigrantów. Początkowo opór katolików pochodzenia polskiego miał charakter żywiołowy.

ośrodek w Buffalo- genezą sięga nieporozumień Polaków z ks. Janem Pitassem, który sprzeciwiał się budowie nowego kościoła i erygowaniu drugiej parafii polskiej. Ośrodek w Bufallo przyjął nazwę Kościoła Polskokatolickiego w Ameryce Północnej.

– chicagowski ośrodek powstał w wyniku sporu parafian z zakonem zmartwychwstańców. Zgromadzenie to nie chciało aby bardzo lubiany przez wiernych ks. A. Kozłowski, ówczesny wikariusz parafii pw. św. Jadwigi, został mianowany jej proboszczem. Spór zakończył się pozbawieniem ks. A. Kozłowskiego 18 grudnia 1894 funkcji wikariusza i rozłamem parafii. 11 listopada 1895 ukonstytuował się Kościół Polskokatolicki w Chicago.

– ośrodek w Scranton genezą swą sięga konfliktu jaki wybuchł w najstarszej polskiej parafii pw. Najsłodszego Serca Jezusa pomiędzy wiernymi a ks. proboszczem Ryszardem Austem.
W marcu 1909 ośrodek w Chicago, a pięć lat później ośrodek w Buffalo połączyły się z ośrodkiem w Scranton i utworzyły Polski Narodowy Kościół Katolicki (PNKK). Na swojego przywódce polskokatolicy wybrali ks. Franciszka Hodura, który niedługo potem przyjął sakrę biskupią z rąk Arcybiskupa Unii Utrechckiej i włączył PNKK do rodziny kościołów starokatolickich.

Nauka PNKK nie odbiega od wiary i tradycji Świętego Powszechnego i Apostolskiego Kościoła. W sprawowaniu tych świętych czynności posługuje się kalendarzem liturgicznym roku kościelnego. Najwyższą cześć Kościół oddaje Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu. Kościół oddaje cześć aniołom, apostołom, męczennikom i świętym, a wśród nich w szczególny sposób Maryi Pannie. Kościół uznaje tradycyjne 7 sakramentów, zgodnie z nauką zachodniego Kościoła katolickiego. Eucharystia sprawowana jest pod dwiema postaciami: Ciała i Krwi Pańskiej. W PNKK są sprawowane dwie formy spowiedzi: indywidualna (uszna w konfesjonale) oraz ogólna (sprawowana bądź jako odrębny obrzęd przed ołtarzem, bądź w połączeniu z Mszą Świętą w części zwanej Spowiedzią Powszechną). Do spowiedzi indywidualnej są zobowiązane przystępować dzieci oraz młodzież do lat 18.
Polski Narodowy Kościół Katolicki jest samodzielny i niezależny organizacyjnie od jakiejkolwiek zagranicznej władzy kościelnej i świeckiej.
Godłem Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego jest otwarta księga Ewangelii, wsparta o krzyż i palmę, na tle promieniującej tarczy słonecznej z napisem „Truth, Work, Struggle”
Obecnie Polski Narodowy Kościół Katolicki liczy 120 księży w 128 parafiach w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Duchownym PNKK może być mężczyzna, który ukończył Seminarium Teologiczne im. Girolamo Savonaroli w Scranton oraz uzyskał akceptację władz kościelnych oraz przynajmniej święcenia diakonatu. Biskupem w Polskim Narodowym Kościele Katolickim jest kapłan wybrany przez Synod Krajowy, konsekrowany przez przynajmniej trzech biskupów. Księży nie obowiązuje celibat.Ksieza i biskupi maja zony i dzieci. W PNKK obowiązują stroje liturgiczne podobne jak w Kościele rzymskokatolickim.

kolejne >

krysty

krysty

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

musiak

musiak 2012-12-10

nadzwyczaj ciekawe informacje nam dostarczasz...
niby swiat stal sie taki malutki, a wiadomosci o nim w nieskonczenie...
milych dni zycze...serdecznie pozdrawiam

stif56

stif56 2012-12-10

Pięknego dnia życzę ............:)

kris13

kris13 2012-12-10

No,ciekawe......ale.........................?!

dejavu1

dejavu1 2012-12-10

wspaniale z interesującym opisem

pyzulak

pyzulak 2012-12-10

Milutkiego dnia:)

stasiu

stasiu 2012-12-10

Bardzo fajny kościół.

bromber

bromber 2012-12-10

Nawet nie wiedziałemze takowy istnieje

trawnik

trawnik 2012-12-10

cwaniaki :)))... Pozdrawiam serdecznie KRYSIU :)))

aazja

aazja 2012-12-11

...dobrze że do Ciebie wstąpiłam ...przeczytałam tyle bardzo ciekawych informacji ...bardzo dziękuję ...serdecznie pozdrawiam z Mazowsza ...

krynia2

krynia2 2012-12-12

Dzięki za ciekawe wiadomości i opisy...............interesujące.Nie wiele wiedziałam na ten temat chociaż wiedziałam,że takowy Kościół istnieje.........politykę tego Kościoła uważam za słuszną.

dodaj komentarz

kolejne >