Fort VI Twierdzy Warszawa

Fort VI Twierdzy Warszawa

Fort VI ("Okęcie") - to jeden z fortów pierścienia zewnętrznego Twierdzy Warszawa, wybudowany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Poprzednim w kolejności jest Fort V "Włochy", zaś następnym - Fort VII "Zbarż".
Fort VI: fosa i ruiny kaponiery czołowej

W planie obrony twierdzy zadanie umocnienia polegało na obronie szosy prowadzącej na Kraków - obecnej Alei Krakowskiej. Fort został zaplanowany na planie pięcioboku z dwoma czołami. Fort otaczała sucha fosa, broniona przez kaponiery. W późniejszym okresie wskutek uszkodzenia systemu odwadniającego rowy wypełniły się wodą. Głównym obiektem zaplecza były ceglane koszary. W czasie modernizacji twierdzy wzniesiono nowe, betonowe kaponiery, w tym bardzo rzadką w fortyfikacjach Warszawy kaponierę przeciwskarpową przed czołem fortu. Ponadto u styku barków i czół wzniesiono charakterystyczne betonowe umocnienia, identyfikowane zazwyczaj jako lekkie, jednoosobowe schrony bojowe. Po roku 1909, w ramach likwidacji twierdzy kaponiery zostały wysadzone w powietrze.

Jesienią 1939 po wschodniej stronie fortu założono cmentarz wojenny.

W okresie powojennym fort zajmowało Wojsko Polskie. W roku 1980 na terenie fortu rozbił się samolot pasażerski dowodzony przez kpt. Pawła Lipowczana. W katastrofie zginęło 87 osób. Od 1990 ulica prowadząca do fortu nosi imię kpt. Lipowczana.

Obecnie fort znajduje się w rękach prywatnych. Pojawienie się wody w fosie fortu doprowadziło do zniszczenia koszar szyjowych.

dodane na fotoforum: