Lwów

Lwów

Historia Lwowa

Lwów powstał w 1250 roku na terenie Galicji, do której zaliczał się także nasz Chełm. Książe Daniel I Halicki, czyli władca tych obszarów, nazwał nowe miasto na cześć swojego syna, Lwa. Po niecałych stu latach Polska przejęła jednak kontrolę nad Galicją. Lwów stał się jednym z polskich miast, a po pewnym czasie nawet jednym z najważniejszych. Częścią naszego kraju był aż do rozbiorów pod koniec XVIII wieku.

Austria ponownie utworzyła wtedy w tym miejscu Królestwo Galicji. Mieszkańcy tych obszarów w większości mówili tzw. gwarą lwowską, czyli nieco innym, zbliżonym do naszego językiem. W dalszym ciągu jednak to Polacy przeważali we Lwowie liczebnie nad innymi narodowościami. Po powrocie Polski na mapę Europy (po I wojnie światowej) Galicja zmieniła się po raz kolejny. Nasz kraj przyłączył ją do siebie i tym razem była już województwem lwowskim w Polsce.

To jednak nie koniec, bo po wybuchu II wojny światowej znaleźliśmy się pod okupacją ZSRR oraz Niemiec. ZSRR postanowił wtedy wysiedlić Polaków mieszkających we Lwowie. Lwów wraz z jego całym województwem przyłączono do Ukraińskiej Republiki Radzieckiej. Od tamtej pory miasto pozostaje już częścią Ukrainy. W większości zamieszkiwane jest przez Ukraińców, jednak w dalszym ciągu można je zwiedzać chodząc śladami także polskiej historii.

kolejne >

liiliii

liiliii

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

franek9

franek9 4 dni temu

Uważam,że Lwów powinni nam zwrócić

dodaj komentarz

kolejne >